Index Vakbarát Hírportál

KSH: Stagnált tavaly a magyar mezőgazdaság

2020. február 17., hétfő 09:50

A mezőgazdaság termelése 0,3 százalékkal elmaradt az előző évitől a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legújabb statisztikái szerint. Az állattenyésztési ágazat 1,7 százalékkal növekedett, a növénytermesztési és kertészeti termékek kibocsátása viszont ugyanekkora mértékben csökkent. A növénytermesztési árak 3,2 százalékos és az élőállatok és állati termékek árának 5,2 százalékos emelkedése miatt a mezőgazdaság termelési értéke 3,6 százalékkal nőtt.

A folyó termelőfelhasználás volumene 0,6 százalékkal, árai átlagosan 3,3 százalékkal emelkedtek, értéke összességében 4,0 százalékkal haladta meg az előző évit. A nagyobb ráfordítással előállított kevesebb agrártermék a mezőgazdaság termelékenységének visszaesését mutatja, ami mérsékelte a hozzáadott érték növekedését. A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 1,6 százalékkal, 1138 milliárd forintra csökkent.

A gabonafélék termelési volumene 4 százalékkal nőtt, az árszínvonal 0,9 százalékos csökkenésével együtt a termelés értéke 3 százalékkal emelkedett. A kertészeti termékek 11,6 százalékos drágulása a termelés mennyiségének 3,8 százalékos csökkenése ellenére 7,4 százalékkal nagyobb termelési értéket eredményezett, a gyümölcsöknél viszont a 7 százalékos áremelkedés sem tudta ellensúlyozni a termelés 12,9 százalékos visszaesését, így a termelési érték 6,7 százalékkal elmaradt az előző évitől. A burgonya termelése 5,7 százalékkal, az árak 37,9 százalékkal emelkedtek, így a termelés értékben 45,8 százalékkal meghaladta az előző évit.

Az élőállatok tenyésztése az előző évi árakon számolva 1,7 százalékkal nőtt, az árak 5,2 százalékos emelkedésével együtt értékben 7,0 százalékkal haladta meg az előző évit.  Az élő állatok közül a sertés kibocsátása 12, a baromfié 2,0 százalékkal nőtt, a szarvasmarháé 3,0 százalékkal csökkent.

Az állati termékek termelése az előző évi szinten stagnált tavaly, így a 0,5 százalékos áremelkedéssel azonos mértékben nőtt a termelési érték. A tojás termelési értéke 3,8 százalékkal szűkült, a tejé 3,1 százalékkal emelkedett.

Rovatok