Index Vakbarát Hírportál

Koronavírus: a 2008-as válság óta nem zuhant akkorát a tőzsde, mint ezen a héten

2020. február 28., péntek 17:44 | aznap frissítve

Régóta nem látott eladási hullám söpört végig a világ tőzsdéin azóta, hogy a koronavírus Olaszországban is terjedni kezdett. Az olaszországi járvány után, pontosabban a koronavírus miatt kialakuló gazdasági visszaesés miatt, ami sok különböző országban is érezteti majd a hatását.

Bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tudatosan kerüli, hogy világjárványról beszéljen, csütörtökön és pénteken 10 újabb országban jelent meg a vírus, már 53 országban regisztráltak koronavírusos megbetegedéseket. Az is egyre biztosabb, hogy a világgazdaság bővülését is lassítja majd a járvány, emiatt pénteken gyorsan és sokat estek a világ tőzsdéi, a magyar is.

Az amerikai részvénypiacoknak az sem jött jól, hogy a Fehér Ház egyik tisztviselője azt javasolta, hogy néhány iskolát a járványügyi helyzetre tekintettel be kellene zárni. A Bloomberg azt írja, hogy egyre több és több nagyvállalat ad ki tájékoztatást arról, hogy a koronavírus miatt a bevételek és a profitráta alakulását egyre nehezebb megbecsülni.

Európában egész héten lejtmenet volt

Az európai részvények is tavaly augusztus óta nem látott mélypontot értek el, az esés azután gyorsult be, hogy  Németország mintegy 1000 embert helyezett karanténba, Svájc pedig betiltotta a nagyobb rendezvényeket, például a genfi autókiállítást is lemondták. Magyarországon is hasonló helyzet van, annak ellenére, hogy nem jelent meg a vírus.

Egész héten, általánosan zuhantak a hazai részvények, a Portfolio összesítése szerint a BUX árfolyama 5,7 százalékkal került lejjebb pénteken,

egy hét alatt 12,7 százalékot gyengült a pesti részvénypiac.

Ennek hátterében  is a koronavírus állhat. Az Equilor Befektetési Zrt. tartott sajtóeseményt koronavírus gazdasági hatásairól, ahol az derült ki, hogy még nincs igazi pánik a világ tőzsdéin a koronavírus miatt, de eladási hullám van, nagy a forgalom, ami azt jelenti, hogy a befektetők nagyon izgulnak, hogy mibe kellene tenniük a pénzüket a koronaválság idején.

(Borítókép: A sanghaji értéktőzsde munkatársa védőruhában 2020. február 28-án. Fotó: Aly Song / Reuters)

Rovatok