2020. április 15., szerda 16:00 | aznap frissítve
Márciusban 7 százalékkal, 456 milliárd forinttal csökkent a befektetési alapokban kezelt vagyon, a hónap végén a BAMOSZ-tagok együttesen 6024 milliárd forintot kezeltek – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) szerdán az MTI-vel.
A tőkeáramlások eredője az elmúlt hónapban mínusz 261 milliárd forint volt. Tőkebeáramlás csak a pénzpiaci és a származtatott alapoknál volt tapasztalható, a többi kategória esetében jelentős visszaváltások voltak.
A pénzpiaci alapoknál a tőkebeáramlás értéke elérte a 9 milliárd forintot, így a vagyonuk 18,5 százalékkal, 89,9 milliárd forintra nőtt. A származtatott alapokba a hónapban 1,4 milliárd forintnyi tőke áramlott be, a vagyonuk azonban 5,7 százalékkal, 141,16 milliárd forintra csökkent.
A kötvényalapoknál volt a legnagyobb a tőkekiáramlás, ami elérte a 86,5 milliárd forintot.
A hozamok és a tőkeáramlások eredőjeként a kötvényalapok vagyona 7,9 százalékkal csökkent, 1290 milliárd forint volt a hónap végén.
- A vegyes alapoknál a tőkekiáramlás mértéke elérte a 46 milliárd forintot.
- Az óvatos vegyes alapoknál 15,5 milliárd forintos, a kiegyensúlyozott vegyes alapoknál 26,5 milliárd forintos, a dinamikus vegyes alapoknál pedig 4 milliárd forintos tőkekivonást tapasztaltak. A kedvezőtlenül alakuló hozamok és a tőkekivonások eredőjeként a vegyes alapok vagyona 6,8 százalékkal, 1131 milliárd forintra csökkent.
- A részvényalapoknál minimális, 1,4 milliárd forint értékű tőkekiáramlást figyeltek meg, de az árfolyamok csökkenése miatt a hozamok kedvezőtlenül alakultak, így összességében a részvényalapok vagyona jelentősen, 13,7 százalékkal, 362,5 milliárd forintra csökkent.
- A tőkevédett alapokból 160,1 millió forintot vontak ki, és mivel itt nem voltak a hozamok esetében sem nagy mozgások, így a vagyon 1,8 százalékkal visszaesett, értéke 101,4 milliárd forintot tett ki.
- Az abszolút hozamú alapokból a hónapban 35 milliárd forintnyi tőke távozott, ráadásul a hozamok ezúttal sem alakultak kedvezően, aminek következtében a vagyon nagysága 16,1 százalékkal 708,9 milliárd forintra mérséklődött.
- Az ingatlanalapokból márciusban 85 milliárd forint tőkét vontak ki. A hozamok részben tompítani tudták a vagyonvesztést, de a nettó eszközérték így is 4 százalékkal csökkent, így az alap vagyona 1512 milliárd forintot tett ki.
- Az árupiaci alapoknál 9 milliárd forintos tőkekivonást figyeltek meg, ám a hozamok ezt nagymértékben ellensúlyozni tudták, így a vagyon csak 2,5 százalékkal esett vissza, értéke 54,8 milliárd forint volt.
- Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zárt körű alapok esetében az elmúlt hónapban 6,1 milliárd forintos tőkekiáramlást tapasztaltak, az alap vagyona 0,9 százalékkal, 594,8 milliárd forintra csökkent.