A koronavírus-járvány idején nem emelkedett a halálozások száma – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatsorából, amelyet a Portfolio vett észre.
Azokban az országokban, ahol a járvány súlyos lefolyású, a halálozási számok megugrása is látványos. Ennek több oka lehet, egyrészt túlterhelt az egészségügyi rendszer, kevesebb embert tudnak megmenteni, illetve más betegségek kezelésére is kevesebb kapacitás jut.
A Financial Times például arra jutott, hogy koronavírussal összefüggő halálozások száma akár 60 százalékkal magasabb lehet, mint ami a hivatalos statisztikákból látszik. A lap 14 észak- és nyugat-európai ország adatait vizsgálta januártól kezdődően, és azt találta, hogy 122 ezer fővel többen haltak meg azóta, mint egy átlagos évben szoktak, miközben a Covid-19 betegség csak 77 ezer embernél szerepel a halál okaként az országok statisztikáiban.
Magyarországon eddig nem volt lehetőség hasonló vizsgálatra, hiszen nem volt heti adatsor, csak jókora késéssel megérkező havi. Ez egészen szerdáig volt így, mostantól már 2015-ig visszamenőleg láthatjuk a heti bontású számokat.
A pontos helyzetértékelés így sem egyszerű, hiszen az adatok hétről hétre hullámoznak, ráadásul az influenzavírus tipikus szezonja az év eleje, így évről évre nagy különbségek alakulhatnak ki ugyanazon hét halálozási adatai között. Ezzel együtt annyit kijelenthetünk: a friss statisztika egyáltalán nem cáfolja a koronavírus hivatalos, alacsony halálozási esetszámait.
Nálunk bő két hónap alatt 430 ember hunyt el koronavírus-fertőzés következtében, és amennyiben ez helytálló, akkor aligha kell megugrást látnunk, hiszen Magyarországon hetente átlagosan 2500-an halnak meg. És az adatokban valóban nincs ugrás. Sőt, az elhunytak között a 65 évnél idősebbek aránya sem nőtt meg, tehát nálunk nem lehet érdemben több koronavírusos haláleset, mint amennyit a hivatalos számokból láthatunk.
Egyébként hasonló a helyzet Bécsben is, a megszokotthoz képest ott sem nőtt a halálozások száma.