Index Vakbarát Hírportál

Csúcsra járatták a lakáshiteleket a járvány előtt

2020. május 14., csütörtök 08:48

Több szempontból is érdekesen alakult az első negyedév a lakáshitelpiacon a legfrissebb, márciusi adatok alapján, olvasható az elemzésben. A lakáshiteleknél még nem látszik a járvány hatása, a szerződéses összegük nőtt, a támogatott konstrukcióknál látványos bővülés volt. Ezzel szemben a személyi kölcsönöknél megtörtént a fordulat, negatív irányba fordult ez a piac – derül ki a Money.hu hivatalos adatokat feldolgozó összefoglalójából.

Márciusban 84,5 milliárd forint lakáshitelre kötöttek szerződést a bankok, ez pedig éves szinten 9 százalékos növekedést jelent. Az idei év első három hónapjában pedig 235,9 milliárd forintra rúgott a lakáshitel-szerződések összege, ami 16 százalékos emelkedésnek felel meg. Egyúttal azt jelzi, hogy márciusban a járvány még nem vetette vissza a lakáshitelezést, amiben a Money.hu szakértői szerint szerepet játszhat, hogy a lakáshitelek átfutási ideje 1-3 hónap is lehet, azaz a járvány hatása majd a következő hónapok adataiban jelenhet majd meg.

A negyedéves lakáshiteladatokból az is látszik, hogy látványos növekedés ment végbe a támogatott kölcsönök esetében, január eleje és március vége között közel 43 milliárd forint volt az összegük, ez pedig 88 százalékos bővülésnek felel meg. Közben a piaci alapon kínált lakáshiteleknél összege az első negyedévben 191,5 milliárd forintot tett ki, ez pedig 9 százalékos emelkedést takar. 

Mindez azt is jelenti, hogy az idei lakáshitelpiaci növekedést elsősorban a támogatott lakáshitelek húzták.

Miközben a lakáshiteleknél még nem látható a járványhatás, a személyi kölcsönök piacán viszont már megjelent. Márciusban ugyanis az utóbbiak összege 36,4 milliárd forintra rúgott, ami több mint 25 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. Az első negyedévben a személyi 124 milliárd forintnál tartott a személyikölcsön-szerződések összege, ami lényegében stagnálás, egész pontosan 2 százalékos csökkenésnek felel meg.

A Money.hu szakértői szerint egyelőre bizonytalan, hogy a koronavírus-járvány meddig tart és pontosan milyen negatív hatásai lesznek. Az azért valószínűsíthető, hogy a munkanélküliség várható növekedése, az esetleges bércsökkentések visszafogják a piacot. Ugyanakkor a másik oldalról az alacsony kamatkörnyezet viszont támaszt adhat a hitelkeresletnek.

Rovatok