Index Vakbarát Hírportál

90 százalékkal kevesebb ruhát, 80 százalékkal kevesebb használt árut vettünk áprilisban

2020. június 4., csütörtök 09:29 | aznap frissítve

A járványügyi veszélyhelyzet és a bevezetett, a kiskereskedelmet is érintő jogszabályi korlátozások az összes üzlettípus forgalmára hatással voltak áprilisban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Áprilisban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt

10 százalékkal csökkent

az előző év azonos időszakához képest.

2020. január–áprilisban a forgalom – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 2,5 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.

Az áprilisi kiskereskedelmi forgalom csökkenését teljes egészében a koronavírus-járvány hatása okozta: a naptárhatással kiigazított, előző év azonos időszakához viszonyított változásból 17 százalékpontot magyaráz a járvány által előidézett veszélyhelyzet.

Kevesebb ruha, kevesebb használt áru

Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma 2,5 százalékkal nőtt, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 9,5 százalékkal csökkent.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma összességében 14,8 százalékkal csökkent. Csökkentek az eladások

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból áprilisban 12,5 százalékkal részesedő 

csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 104 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalma 26,3 százalékkal csökkent. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 33 százalékkal estek vissza.

Az országos kiskereskedelmi forgalom 53 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 11 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

Rovatok