Az MNB 24 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az OVB biztosításközvetítőre a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának megsértése miatt – tájékoztatott a jegybank közleményében. Az OVB a megbízott közvetítői által küldött ügyféltájékoztató levelekben
valótlan, megtévesztő állításokkal próbálta ügyfeleit nyugdíjbiztosítás kötésére ösztönözni,
majd teljes mértékben elzárkózott a megbízottjaiért való felelősségtől, azt az ő magánakciójuknak minősítette.
A jegybank fogyasztóvédelmi célvizsgálatot tartott az OVB Vermögensberatung Általános Biztosítási és Pénzügyi Szolgáltató Kft.-nél (OVB, többes ügynök). A vizsgálat a 2019. január 1. napjától 2020. január 24. napjáig terjedő időszakot tekintette át. Az MNB-hez érkezett fogyasztói bejelentések szerint a többes ügynökkel megbízási jogviszonyban álló egyes közvetítők az ügyfeleknek küldött levelekben – a nyugdíjbiztosítás kimagasló előnyeinek bemutatása mellett – a versenyterméknek számító egyéb nyugdíjcélú megtakarítási formákkal kapcsolatos jövőbeni negatív változásokról közöltek információt.
Az MNB megállapította, hogy a tájékoztató levelek valótlan állításokat közöltek,
illetve a valós tényeket megtévesztésre alkalmas módon, a vélt, vagy valós piaci folyamatokat önkényesen, egyoldalúan negatív felhanggal jelenítették meg (pl. „a már régen elavult…önkéntes nyugdíjpénztárak hamarosan megszűnnek létezni a jelenlegi formájukban”, a „legütőképesebb megtakarítási forma a nyugdíjbiztosítás”, a „nyugdíjkötvény nem fog biztonságos megtakarítást nyújtani”).
A jegybank szerint az OVB kereskedelmi kommunikációja emellett egyoldalúan a – számára magas jutalékot eredményező – nyugdíjbiztosítás, mint termék előnyeit – hozam, bónusz, adókedvezmény – hangsúlyozta, szembeállítva az önkéntes nyugdíjpénztárakkal, illetve a magyar állam által nyújtott megtakarítási formákkal.
A 24 millió forintos bírság összegének meghatározásakor a jegybank a társaság piaci pozíciója és mérete mellett figyelembe vette, hogy
a tájékoztató levelek tartalma rombolja a magyar államba vetett közbizalmat, aláássa a pénzügyi tudatosságot, és alaptalanul leminősíti az önkéntes nyugdíjpénztári rendszert.
Súlyosító körülményként értékelte még az MNB a vizsgálat során
a többes ügynök hozzáállását, a megbízottjaiért való felelősségtől történő teljes mértékű elzárkózást is.
A közlemény szerint ez egy piacvezető közvetítő esetében különösen aggályosnak és a működés szempontjából is kockázatos magatartásnak minősül.