A folyó fizetési mérleg hiánya 847 millió euró volt a második negyedévben, az első negyedévi 317 millió eurós és az egy évvel korábbi 446 millió eurós többlettel szemben, miközben a tavalyi harmadik és negyedik negyedévben 345 millió , illetve 612 millió euró deficittel zárt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A tőkemérleg egyenlege döntően az Európai Unióból befolyt átutalásoknak köszönhetően 657 millió euró többletet mutatott a második negyedévben, ez 90 milliárddal több az előző negyedévinél és 183 millióval nagyobb az egy évvel korábbinál.
A folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlegéből az ország külső finanszírozási helyzetének jellemzésére alkalmazott mutató 2009 első negyedéve óta először volt negatív. A nettó finanszírozási igény kiigazítás nélkül 190 millió euró volt, a szezonális hatások kiszűrésével 146,2 millió euró, a negyedéves GDP 0,5 százaléka lett.
A nemzetgazdaság nettó adósságállománya június végén 11,3 milliárd euró volt, az utóbbi négy negyedév összesített GDP-jének 8,2 százaléka. A nettó adósságállomány 2,1 milliárd euróval nőtt az előző negyedév végéhez képest.
A jegybanki tartalékok értéke 30,2 milliárd eurót tett ki június végén. A második negyedévben a tartalékok 4,4 milliárd euróval nőttek.
Az idei második negyedéves finanszírozási igény összetevőire a Covid–19 terjedése jelentős negatív hatást gyakorolt – írta jelentésében az MNB.
Az áruexporthoz köthető bevételek 5,186 milliárd euróval csökkentek az első negyedévhez képest, az importkiadások 4,590 milliárddal estek vissza, így a deficit 596 millió euróval 788 millióra nőtt. A szolgáltatások bevételi többlete is jelentősen, 785 millió euróval csökkent az előző negyedévihez képest, és 650 millió aktívumot mutatott. Az elsődleges jövedelmek kivonása az előző negyedévinél 62 millió euróval kisebb, 475 millió euró volt. A közvetlen működőtőke-befektetések alapján hazautalt jövedelmek összege 101 millió euróval csökkent, a portfólióbefektetések után kivont jövedelmek árnyalatnyival, 5 millió euróval nőttek az első negyedévhez képest, de az egy évvel korábbihoz képest 622, illetve 370 millióval kisebb összeget tettek ki.
A közvetlen tőkebefektetések révén 269 millió euró nettó forrásbeáramlás történt a második negyedévben: a külföldiek befektetései Magyarországon 739, a magyar befektetések külföldön 470 millió euróval nőttek.
Borítókép: Bődey János / Index