Index Vakbarát Hírportál

Felminősítéssel kecsegteti Magyarországot a Moody's

2020. szeptember 26., szombat 07:02

Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról Magyarország Baa3 szintű, befektetési ajánlású államadós-besorolásának kilátását pénteken a Moody's Investors Service. A cég egyben megerősítette a szuverén besorolást.

A nemzetközi hitelminősítő egyebek mellett azzal a véleményével indokolta a magyar osztályzati kilátás péntek éjjel Londonban bejelentett javítását, hogy

jóllehet a koronavírus-járvány várhatóan jelentős negatív hatást gyakorol a magyar gazdaságra, a gazdasági és a pénzügyi erőre gyakorolt hatás azonban valószínűleg nem lesz annyira markáns, mint az Európai Unió más térségeiben.

A Moody's pénteki előrejelzése szerint – – írja az MTI – a magyar hazai össztermék (GDP) az idén reálértéken 5,5 százalékkal csökken, jövőre 4 százalék körüli ütemben növekszik. A cég azzal számol, hogy a magyar gazdaság reálértéken számolt növekedési üteme 2022-től visszatér a növekedési potenciál szintjére, és a GDP-érték a 2022-2024 közötti időszakban 3,5 százalék körül növekszik éves átlagban.

A Moody's közölte, a kilátás pozitívra javításának fő tényezője az, hogy a magyar gazdaság a Baa3, illetve az eggyel jobb, Baa2 besorolású gazdaságokhoz képest is erős teljesítményt mutatott az elmúlt időszakban, és ez várható a továbbiakban is. Mindehhez a hazai és a külső adósságpozíció javulása társul.

Jóllehet az erőteljes gazdasági növekedést és az államadósság csökkenési folyamatát a koronavírus-válság óhatatlanul kisiklatta, ez azonban korlátozottabb hatást gyakorolt Magyarország adósprofiljára, mint más országokéra - áll a hitelminősítő elemzésében.

A Moody's várakozása az, hogy 2021-től újrakezdődik az a javulási folyamat, amely a magyar költségvetési és államadósság-mérőszámokban a cég által 2018 novemberében végrehajtott legutóbbi adósosztályzati felülvizsgálat óta megfigyelhető volt. A Moody's 2018. november 23-án a jelenleg is érvényes Baa3 szinten megerősítette az akkor még stabil kilátású magyar államadós-besorolást.

A kilátás javításának pénteki bejelentéséhez fűzött elemzésében a cég közölte: azzal is számol, hogy a magyar gazdaság külső sérülékenységének 2012 óta érzékelhető csökkenése is tartós marad.

Az elemzés szerint a 2018. novemberi osztályzati megerősítés óta a magyar kormány további haladást ért el államháztartási konszolidációs és adósságcsökkentési stratégiájának megvalósításában, és ezt a tartósan erőteljes növekedési lendület is segítette.

A Moody's felidézi, hogy 2018-ban és 2019-ben a magyar hazai össztermék éves átlagos növekedési üteme reálértéken elérte az 5 százalékot, és a 2019-ben zárult ötéves időszakban a GDP-arányos államadósság-ráta 76,2 százalékról 66,3 százalékra csökkent. A hitelminősítő azzal számol, hogy a magyar államadósság-ráta a koronavírus-válság hatására tíz százalékponttal 76 százalék környékére emelkedik. Közölte azonban, várakozása szerint a tartós növekedési lendület és a megfontolt költségvetési politika melletti elkötelezettség újból lefelé fordítja majd az államadósság-ráta jelenleg felfelé tartó pályáját. A Moody's a magyar kormány előrejelzésénél valamivel fokozatosabb deficitcsökkenési ütemet jósol, de így is arra számít, hogy az államháztartási hiány 2024-ig a GDP-érték 3 százalékára csökken az idei évre várt 7,3 százalékról.

A hitelminősítő azzal számol, hogy a magyar államadósság-ráta csökkenési üteme még e forgatókönyv megvalósulása esetén is a leggyorsabbak között lesz a Baa3, illetve Baa2 besorolású szuverén adósok mezőnyében.

A Moody's előrejelzése szerint a magyar államadósság-ráta 2024-ig ismét a tavaly mért szintre csökken.

Magyarország államadósságterhe továbbra is magasabb lesz ugyan a Baa2/Baa3 besorolású gazdaságok mediánszintjénél, a Moody's várakozása szerint azonban a különbség 2021-től szűkülni kezd.

A magyar gazdaság államadósság-tűrő képessége meglehetősen erős, a bevételekhez mért kamatfizetési kötelezettségek aránya 2015 óta a hasonló osztályzattal ellátott gazdaságok mediánszintje alatt van, a 2015-2019-es időszakban pedig stabilan a GDP 2 százalékának környékén sikerült tartani az államháztartási hiányt - áll a Moody elemzésében. 

A cég hangsúlyozza, hogy ez jelentős javulás, mivel a 2009-2014 közötti időszakban a deficit éves átlaga 3,7 százalék volt.

A Moody's közölte: javulhat a magyar államadós-osztályzat, ha a magyar gazdaság mérőszámai a várakozásoknak megfelelően gyors kilábalást jeleznek a válságból, és ha ez - szakpolitikai intézkedésekkel együtt - visszafordítja az emelkedő pályáról az államadósság-rátát.

 Moody's Investors Service jelenlegi Baa3 magyar államadós-besorolása a másik két globális hitelminősítő, a Fitch Ratings és az Standard & Poor's módszertanában BBB mínusznak felel meg.

A Fitch és az S&P tavaly egyaránt BBB-re javította a hosszú futamú magyar adósosztályzatot, így a Moody's a másik két cégnél egy fokozattal alacsonyabb besorolást tart érvényben Magyarországra.

a azonban a most megadott pozitív kilátást a Moody's osztályzatjavításra konvertálja, ez a különbség megszűnik.

Az S&P februárban szintén pozitívra javította az addigi stabilról a magyar államadósság-kötelezettségek besorolásának kilátását, mindenekelőtt a magyar gazdaság addigi váratlanul erőteljes növekedési teljesítményével indokolva a lépést. Április 28-án azonban soron kívül a korábbi stabilra módosította vissza a kilátást, mindenekelőtt a koronavírus-járvány várható gazdasági hatásaival indokolva a lépést.

 A Fitch magyar osztályzatának kilátása is stabil, így most a Moody's a három nagy hitelminősítő közül egyedüliként tart érvényben pozitív kilátást a magyar államadós-besorolásra.

Rovatok