Index Vakbarát Hírportál

Életszínvonal és fogyasztás: a bolgárokkal és a lettekkel egy csoportban Magyarország

2020. december 15., kedd 15:38

Az egy főre jutó GDP-t vizsgálták az uniós átlaghoz viszonyítva, ami alapján Magyarország a 70 és 100 százalék közötti kategóriában foglal helyet, viszonyításként a leggazdagabb országban, Luxemburgban ez 260 százalék, Romániában vagy Lettországban pedig 70 százalék alatt van. Az Eurostat nézte az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztást, öt tagállam van az uniós átlag 75 százaléka alatt, köztük Magyarország.

Némileg csökkent tavaly, de így is óriási maradt a különbség az Európai Unió leggazdagabb és legszegényebb országa, Luxemburg és Bulgária között – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által kedden kiadott, a tavalyi végleges adatokat tartalmazó jelentésből.

Vásárlóerő-egységben (PPS) számolva az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) és az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás (AIC) alapján is toronymagasan vezet a nyugat-európai nagyhercegség a 27 tagú közösségben. Bulgária javított, de továbbra is erős lemaradásban van.

Az uniós átlagot 100 százaléknak véve az euróövezetben az egy főre jutó hazai össztermék és az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás is 106 százalékra rúgott tavaly.

SZINTE MINDEN ORSZÁG ESETÉBEN 1-2 SZÁZALÉKPONTTAL MOZDULTAK EL AZ ÉRTÉKEK 2018-HOZ KÉPEST, ÍGY ALIG VÁLTOZOTT TAVALY AZ ORSZÁGOK SORRENDJE.

A leggazdagabb országban, Luxemburgban az egy főre jutó GDP 260 százaléka volt az uniós átlagnak, míg az utolsó helyezett Bulgáriában 53 százalék. Egy évvel korábban, 2018-ban Luxemburg egy főre jutó GDP-je 261 százalék, Bulgáriáé pedig 51 százalék volt.

Tíz országban – Luxemburg, Írország, Hollandia, Dánia, Ausztria, Németország, Svédország, Belgium, Finnország és Franciaország – haladta meg az uniós átlagot az egy főre jutó GDP tavaly.

A középmezőnybe – a 70 és 100 százalék közötti kategóriába – került Málta, Olaszország, Csehország, Spanyolország, Ciprus, Szlovénia, Észtország, Litvánia, Portugália, Szlovákia, Magyarország és Lengyelország.

A maradék öt országban – Lettországban, Romániában, Görögországban, Horvátországban és Bulgáriában – 70 százalék alatt volt a mutató. A háztartások életszínvonalát jobban tükröző egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztásban is Luxemburg az első, az EU-s átlag 135 százalékával, és Bulgária az utolsó az átlag 58 százalékával. Egy évvel korábban 136, illetve 57 százalékon állt a két adat.

Mindössze 9 ország haladja meg az uniós átlagot, Luxemburg mellett Németország, Ausztria, Dánia, Belgium, Hollandia, Finnország, Franciaország és Svédország.Olaszország, Írország, Ciprus, Litvánia és Spanyolország a 90 és 100 százalék közötti, Portugália, Csehország, Málta és Szlovénia a 80 és 90 százalék közötti, Lengyelország, Románia, Görögország és Észtország pedig a 75 és 80 százalék közötti sávba került.

Az uniós átlag 75 százaléka alatt öt tagállam teljesít, Bulgária mellett Lettország, Szlovákia, Magyarország és Horvátország.

(Borítókép: Önkéntes bevásárol időseknek a koronavírus-járvány első hullámakor Varnán 2020. március 31-én. Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary)

Rovatok