Nem volt számottevő hatása az áfa átmeneti csökkentésének a németországi konjunktúra fellendítésében a müncheni egyetem IFO gazdaságkutató intézetének tanulmánya szerint.
A kormány az áfa júliustól decemberig tartó csökkentésével kiadásaik növelésére igyekezett ösztönözni a lakosságot, amire azonban az IFO kutatói által készített két felmérés alapján nem igazán került sor – írja az MTI.
Számításaik szerint az áfacsökkentés 6,3 milliárd eurós többletfogyasztást eredményezett, ami mindössze 0,6 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. A költségvetésnek ugyanakkor az áfacsökkentés 20 milliárd eurós bevételkiesést okozott.
Ebből a szempontból tehát még a kétséges konjunkturális kilátások tükrében is jó döntés volt az áfacsökkentés hatályát nem meghosszabbítani decemberen túl
– rögzítették az IFO kutatói tanulmányukban.
Az IFO megbízásából a Forsa közvélemény-kutató intézet végzett októberben és novemberben egy-egy reprezentatív felmérést mintegy 30 ezer résztvevővel. Eszerint a megkérdezettek többsége még az áfa csökkentése ellenére is visszafogta fogyasztását, részben azáltal, hogy rendszeres bevásárlásait is csökkentette, részben pedig nagyobb összegű beszerzési terveinek az elhalasztásával.
Mindössze két százalék jelezte a felmérésben, hogy júliustól októberig olyan nagy összegű beszerzést hajtott végre, amelytől az áfa csökkentése nélkül eltekintett volna.
Az év vége előtt még kivitelezni tervezett nagy összegű beszerzésektől az októberben megkérdezettek 12 százaléka, a novemberben megkérdezetteknek pedig 29 százaléka tekintett volna el az áfa csökkentése nélkül.
A nagy összegű beszerzéseik túlnyomó részét háztartási berendezésekre, tévékészülékekre, számítástechnikai készülékekre, építkezésre és lakásfelújításra, bútorok és autók vásárlására fordították a felmérésbe bevont magánszemélyek.