Index Vakbarát Hírportál

Minden, amit a vakcinákról tudni akart, de sosem mert megkérdezni

2021. március 31., szerda 13:10

Magyarországon jelenleg ötféle vakcinával zajlik az oltás. A tájékoztatókon, hivatalos útmutatásokon nem mindig egyszerű eligazodni, ezért az Index most összegyűjtött mindent a hatóság által elfogadott, idehaza alkalmazott vakcinákról.

Magyarországon immár ötféle vakcinával oltják a lakosságot, csak a hatóságok által engedélyezett oltóanyagokkal. Jelenleg Pfizer-, Moderna-, Szputnyik V, AstraZeneca- és Sinopharm-vakcinákkal oltanak. Mivel mind az oltóanyagokról, mind az oltásról napról napra, tucatjával érkeznek a hírek, tájékoztatók, nem nehéz elveszni az információrengetegben. Ezért az Index összegyűjtötte a vakcinák legfontosabb tulajdonságait, onnantól kezdve, hogy mikor és honnan érkezett először, kik kaphatják, hány Celsius-fokon tárolják, egészen odáig, hogy milyen a hatékonyságuk, és hány főnek elegendő adagot kötött le Magyarország. 

   Pfizer/BioNTech Moderna Szputnyik V AstraZeneca Sinopharm Janssen CanSino Covishield
Vakcina típusa mRNS mRNS vektor vektor inaktivált vírus vektor vektor vektor
Engedélyező hatóságok Európai Gyógyszerhatóság; Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI); Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Európai Gyógyszerhatóság; Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI); Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI); Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Európai Gyógyszerhatóság; Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI); Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI); Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Európai Gyógyszerhatóság; Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI); Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI); Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI); Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK)
Ennyi országban alkalmazzák 79 41 55 81 27 35 4 30
Hatásosság 95 százalék 94,1 százalék 91,6 százalék 76 százalék 79,34 százalék 66,9 százalék 65,7 százalék 59,5 százalék
Százalékos védelem súlyos/halálos betegség ellen 100 100 100 100 100 85-100 90,9 100
Tárolás −70 Celsius-fokon −20 Celsius-fokon 2–8 /−18 Celsius-fokon 2–8 Celsius-fokon 2–8 Celsius-fokon 2–8 Celsius-fokon 2–8 Celsius- fokon 2–8 Celsius-fokon
Szükséges adag száma 2   2 1   1 2
Adagok között eltelt napok száma 35 28 21 84 28 - -   84
Teljes védettség a második oltás után 7 nap   14 nap 14 nap 15 nap 14 nap 14 nap ? 15
Beoltható korosztály 16 év felett 18 év felett  18 év felett 18 év felett 18 év felett 18 év felett 18 év felett 18 év felett
Megkaphatják-e a krónikus betegséggel küzdők?  Igen  Igen Mérlegeléssel Igen Megfelelően kezeltek   Igen Igen Igen
Megkaphatják-e várandós nők? Igen Igen Nem Nem Nem Nem Nem Nem  
Ennyi adagot kötött le Magyarország 10,87 millió 1,744 millió 2 millió 6,54 millió 5 millió 4,36 millió ? ?
Egy adag ára 4400 forint 5600 forint 3100 forint 650 forint 11 500 forint  2700 forint ? ?
A kormányzati tájékoztató oldalra (www.koronavirus.gov.hu) feltöltött lakossági tájékoztató Pfizer–BioNTech-vakcina (Comirnaty)  Moderna-vakcina Szputnyik V vakcina AstraZeneca-vakcina Sinopharm-vakcina - - -

Az első szállítmányok

Magyarországra 2020. december 26-án érkezett meg az első vakcinaszállítmány, az Európában december 21-én, elsőként engedélyezett, amerikai Pfizer és a német BioNTech RNS-alapú oltóanyaga. Ezzel a készítménnyel kezdődött meg az egészségügyi dolgozók oltása idehaza, majd január 12-én megérkezett a hasonló módszerrel készült, amerikai Moderna-vakcina-szállítmány is. Az ugyancsak adenovírus-vektoron alapuló, orosz Gamaleya Intézet által fejlesztett Szputnyik V vakcina első szállítmánya február 2-án érkezett Magyarországra, míg a brit–svéd AstraZeneca az Oxfordi Egyetemmel közösen fejlesztett, adenovírusvektor-alapú oltásának első szállítmánya február 6-án érkezett. A három kínai gyártó, a Sinovac, a Sinopharm és a Cansino egy régebbi technológiát használ, amelyben a teljes koronavírus bekerül az oltóanyagba, elpusztított formában. A kínai gyártók közül a Sinopharm készítménye ért ide leghamarabb, az első szállítmány február 16-án érkezett

Itt az oltóanyag, hol az oltóanyag?

A kormányzati tájékoztató oldalra március 30-án feltöltött tájékoztató szerint az eddigi 6,5 millió adagról 10,9 millióra növelte Magyarország a lekötött Pfizer–BioNTech-oltóanyag mennyiségét, így már összesen 31 millió adag vakcinát kötött le. Mint írják, ebből 24 millió adag oltóanyagot várnak az uniós beszerzésből, ennek eddig a 9 százaléka érkezett meg három gyártótól (Pfizer, Moderna, AstraZeneca).

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) már jelentette, hogy forgalmazásra ajánlja az Európai Unióban a Johnson & Johnson oltóanyagát is, de ennek a szállítása várhatóan csak április második felében kezdődik el. A Janssen-vakcinából 4,36 millió adagot vár Magyarország, ami ugyanennyi ember oltását teszi lehetővé, mert ez az első olyan vakcina, ami egydózisú. Az orosz és a kínai vakcinákból összesen további 3,5 millió ember oltására elég vakcina érkezik majd a következő hónapokban. Most pedig nézzük, hogy mit tudunk eddig a Magyarországon engedélyezett oltóanyagokról. 

Pfizer–BioNTech

Moderna

Szputnyik V

AstraZeneca

Sinopharm

Janssen

Az egydózisú vakcináról egyelőre annyi ismert, hogy az amerikai gyógyszerhatóság, az FDA szakértői panele február 26-án jóváhagyásra javasolta a Johnson & Johnson belga leányvállalata, a magyar vonatkozásokkal is bíró Janssen Pharmaceuticals által kifejlesztett, Covid–19 elleni védőoltás engedélyezési kérelmét. Ez egy vírusvektor-alapú vakcina, amelyet az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) javaslatára az Európai Bizottság engedélyezett már az uniós tagországoknak. Már 35 országban alkalmazzák, 18 év felettiek körében. Magyarország 4,36 millió adagot kötött le, ami ugyanennyi főnek elég. Müller Cecília országos tiszti főorvos az operatív törzs február 24-ei tájékoztatóján elmondta, az egydózisú vakcina áprilisban érkezhet Magyarországra. 

CanSino és Covishield

Március 22-én, hétfőn az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet két új, SARS-CoV-2-es koronavírus-vakcinára adott ki alkalmazási engedélyt. A kínai oltóanyagot a pekingi CanSino Biologics kínai vállalat fejlesztette ki a kínai Biológiai Intézettel közösen. A Covishield indiai vakcinát (ChAdOx1) a brit–svéd AstraZeneca-gyár állította elő az Oxfordi Egyetem kutatóival közösen. Mind a kettő úgynevezett vektoralapú készítmény, és mindkettőt normál körülmények között +2–8 Celsius-fok között kell tárolni. 

(Borítókép: Gräfl János / Index)

Rovatok