A GKI konjunktúraindexe áprilisban megközelítette a tavaly márciusi, a járvány miatti nagy zuhanása előtti szintjét, az üzleti várakozások kissé a fölé is emelkedtek, míg a lakosságiak jelentősen alatta maradtak – közölte a GKI Gazdaságkutató az MTI-vel. A GKI által, az Európai Unió támogatásával végzett felmérés szerint áprilisban
Egyetlen hónap alatt a GKI konjunktúra- és üzleti bizalmi indexe még nem emelkedett ekkorát,
a fogyasztói bizalmi index is csak egyszer, 1998 júniusában, a Fidesz választási győzelme után javult ezt meghaladó mértékben.
A kutatás szerint az üzleti szférában a legoptimistábbak az építőipari és ipari cégek, a legkevésbé a kereskedelmi és szolgáltató vállalkozások – írja az MTI.
A GKI szerint az üzleti szféra foglalkoztatási hajlandósága áprilisban látványosan javult, utoljára 2019 nyarán volt ilyen magas. Minden ágazatban több cég készült a létszám bővítésére, mint csökkentésére, leginkább az építőiparban, legkevésbé a kereskedelemben. Az emberek munkanélküliségtől való félelme harmadik hónapja csökken, áprilisban különösen jelentős mértékben, de így is csak a tavaly áprilisi zuhanás mintegy 70 százalékát sikerült ledolgozni.
Az áremelési törekvés minden ágazatban kissé erősödött (főleg a kereskedelemben és az építőiparban), miként a fogyasztók inflációs várakozása is.
A magyar gazdaság jövőjének megítélése látványosan javult, különösen a kereskedelemben és a szolgáltató szektorban, de a lakosság véleménye is jobb lett.
A GKI fogyasztói bizalmi index tavaly áprilisi zuhanásának eddig csak kétharmadát tudta ledolgozni. Idén áprilisban a lakosság saját pénzügyi helyzetét az előző hónaphoz képest erősen javulónak érzékelte, e területen az index a tavaly áprilisi zuhanásnak már 83 százalékát tudta behozni. Az emberek saját jövőbeli megtakarítási képességüket az őszre jellemzőnél is rosszabbnak; a nagy értékű fogyasztási cikkek jelenlegi vásárlási lehetőségét a márciusinál kissé rosszabbnak, a következő egy évre vonatkozóan viszont javulónak érezték.
(Borítókép: MTI / Krizsán Csaba)