Ketyeg az óra, legkésőbb május 20-án be kell nyújtani a személyijövedelemadó-bevallásokat a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz. És eddig lehet kérni az adójóváírást a nyugdíjbiztosítási befizetésekre, noha ezt minden évben több tízezren mulasztják el – hívta fel a figyelmet közleményében a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz). Erre 2014 óta van lehetőség, ekkortól ugyanis a nyugdíjbiztosításokba befizetett éves díj után évi maximum 130 ezer forintig 20 százalék adójóváírás vehető igénybe. (Az adóvisszatérítés egyébként később is kérhető, sőt ha valaki nem kérte, öt éven át van lehetőség a korrekcióra)
A maximális adókedvezmény igénybevételéhez éves szinten 650 ezer forintot kellene befizetni, amit a szerződések átlagdíja még messze nem ér el, bár évről évre emelkedik.
Ahogy az előtakarékoskodók száma is: 2020 végéig több mint 380 ezren kötöttek nyugdíjbiztosítási szerződést, a szerződésállomány így 11 százalékkal haladta meg az előző évit.
Pandurics Anett, a Mabisz elnöke arra számít, az adókedvezményt idén várhatóan 330 ezer ember veheti majd igénybe. Arra azonban felhívta a figyelmet, hogy a visszatérítés nem jár automatikusan, azt igényelni kell.
Méghozzá vagy a NAV által elkészített, és postán kiküldött tervezetben, vagy pedig az ügyfélkapun keresztül, az eSZJA portálon elérhető bevallásban. Ügyfélkapu hiányában a 19SZJA kódszámú adóbevallási dokumentumot kell kitölteni – a NAV ajánlása szerint az Általános nyomtatványkitöltő, ÁNYK programmal. Az adójóváírást a biztosító által minden évben megküldött igazolás alapján lehet igényelni.
A Mabisz közölte, hogy szövetség, illetve az MNB tavalyi negyedik negyedéves adataiból kiolvasható, hogy 2020-ban a lakosság megtakarítási hajlandósága nőtt. Ez a tendencia a személyes értékesítési lehetőségek korlátozottsága ellenére is segítette az életbiztosítási piacot, a nyugdíjbiztosítások mellett elsősorban a befektetési egységekhez kötött (unit linked) biztosítások területén.
Az életbiztosítási tartalékok tavalyi növekedése (7 százalék) még mindig elmaradt a lakosság nettó pénzügyi vagyonáétól (9 százalék). Az életbiztosítási tartalékok aránya a vagyonból 2019-ig csökkent, azóta enyhe emelkedésnek indult, de még mindig csak alig több mint 3 százalék – tájékoztatott a Mabisz.