Helybenhagyták a Világbank Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjában (ICSID) azt a hetvenhárommillió eurós (átszámítva több mint 25 milliárd forintos) kártérítést, amelyet a francia utalványkibocsátó Sodexónak ítéltek meg még 2019-ben a magyar állam ellenében a cafeteriák 2012. évi államosítása miatt – tudta meg a Telex.
A Sodexo annak idején azért ment perre a magyar állammal, mert 2012-ben egy később az uniós joggal is ellentétesnek bizonyult akcióval – a többi külföldi utalványos céggel együtt – kiszorították a magyarországi cafeteriapiacról, hogy helyet csináljanak az Erzsébet-utalványnak és a Szép-kártyának.
A lépést követően csak az állami Erzsébet-utalványok és a SZÉP-kártya után járt a kedvezményes adó, a többi béren kívüli juttatás esetében viszont 31-ről 51 százalékra emelték azt. Ennek következtében a Sodexo árbevétele egy év alatt a harmadára esett vissza, a szintén érintett Edenrednek pedig az ötödére. A Le Chèque Déjeuner csakhamar ki is vonult Magyarországról.
A három cég az ügy miatt közösen fordult az ICSID-hez. Az Edenred ügyében már 2016-ban döntött is a testület, és több mint 7 milliárd forint kártérítésre kötelezte a magyar államot.
A 2019. évi döntés arra hivatkozott, hogy a magyar állam döntése szembement a francia–magyar beruházásvédelmi megállapodásban rögzítettekkel. Ezt hagyták most helyben, miután az állam fellebbezést nyújtott be, és a döntés megsemmisítését kérte. Az Edenred esetében már 2020 márciusában döntöttek a fellebbezés elutasításáról.
A magyar állam mostanáig mintegy 35 milliárd forintot bukott a cafeteriapiac államosítása miatt.