Közeleg az úgynevezett Minsky-pillanat, amikor az összes gazdasági szereplő hirtelen bizalmatlanná válik a fenntarthatatlanul magas állami és magánadósságok miatt – írta Matolcsy György. A jegybank elnöke Nouriel Roubininek az adósságválságról szóló, a Project Syndicate-en megjelent írására reagált a Magyar Nemzeti Bank honlapján közzétett jegyzetében.
Mindent egybevetve majdnem minden jelentős fejlett gazdaság adósságcsapdába került
– szögezte le Matolcsy György, arra utalva, hogy a nagy jegybankok kénytelen voltak monetizálni a magas költségvetési hiányokat.
Hozzátette, a krízisre több jel is figyelmeztet: az ár/nyereség mutatók mindenhol magasak, a kriptopiac rendkívül felduzzadt, az infláció elszállt, ezenkívül „mindenhol felfújt lakás- és technológiai eszközöket találunk”. De vannak olyan jegybankok – köztük a magyar is –, amelyek már irányváltásba kezdtek a válság elkerülése érdekében – írta Matolcsy György.
Az összes fejlett és fejlődő kormánynak el kell kezdenie az államadósság rátájának csökkentését, mert senki sem képes előre megjósolni a következő negatív kínálati sokk eljövetelét
– figyelmeztet írásában a jegybank elnöke, aki szerint jobb lenne most kis lépésekben kezelni a problémát, mint a jövőben bevezetni egy radikális inflációellenes politikát, amely aztán súlyos gazdasági válsághoz vezethet.
A jegybank elnöke korábban a globalizáció végéről írt egy hasonló jegyzetben, valamint arról is beszélt, hogy hiba volt a Pénzügyminisztériumra bízni a gazdaságpolitikát.