Index Vakbarát Hírportál

Jövő héten elkezdik vizsgálni Magyarországot

2021. szeptember 19., vasárnap 16:22 | aznap frissítve

A jövő héten vizsgálja Magyarország államadós-besorolását a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő, amely tavaly óta felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátással tartja nyilván a „Baa3” szintű, befektetési ajánlású magyar szuverén osztályzatot − adta hírül az MTI.

A Moody's 2021-re összeállított menetrendjében szeptember 24-re, jövő péntekre tűzte ki a magyar államadós-besorolás idei második felülvizsgálatát. A cég a kialakult gyakorlatnak megfelelően várhatóan a fő európai és amerikai piacok heti zárása után, péntek éjjel jelenti be döntését Londonban.

A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő az idén összesen hat időpontot jelölt ki a magyar osztályzatok vizsgálatára.

A másik két globális hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings már elvégezte a magyar adósbesorolások mindkét idei felülvizsgálatát. Az elsőt mindketten február 12-én, a másodikat a Fitch július 30-án, a Standard & Poor's ( S&P) augusztus 13-án. A két cég mindkét időpontban változatlan stabil kilátással megerősítette a magyar államadós-osztályzatokat.

A Moody's idei menetrendjében Magyarország először március 26-án szerepelt, de a cég akkor nem vizsgálta érdemben a magyar szuverén besorolásokat. A cég jövő heti felülvizsgálati időpontjával befejeződik Magyarország idei hitelminősítői vizsgálatsorozata.

A Moody's Investors Service jelenlegi „Baa3” magyar államdós-besorolása a Fitch Ratings és a Standard & Poor's módszertanában „BBB mínusz”-nak felel meg.

A Fitch és az S&P azonban két éve egy fokozattal a jelenleg is érvényes „BBB”-re javította a magyar államadósság-kötelezettségek besorolását az addigi „BBB mínusz”-ról, így a Moody's a másik két hitelminősítőnél egy szinttel alacsonyabb besorolást tart érvényben Magyarországra.

A Moody's ugyanakkor éppen egy éve, a tavaly szeptemberi felülvizsgálati időpontban felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az addigi stabilról a magyar szuverén osztályzat kilátását, egyebek mellett azzal az akkori véleményével indokolva a lépést, hogy a koronavírus-járványnak a magyar gazdasági és pénzügyi erőre kifejtett negatív hatása valószínűleg nem lesz annyira markáns, mint az Európai Unió más térségeiben.

Rovatok