Alig egy hét van a törlesztési moratórium meghosszabbítására, de sok rászoruló hiteladós még kivár az igényléssel. Az MNB összesen 16 banknál vizsgálja, hogy azok megfelelően tájékoztatják, szolgálják-e ki a moratóriumból visszatérőket – mondta Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke az MTI-nek.
A jegybank felügyeleti és fogyasztóvédelmi alelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az anyagilag nehéz helyzetben lévő hiteladósoknak
már csak néhány napjuk van arra, hogy jelentkezzenek bankjuknál a törlesztési moratórium 2022. június 30-ig való meghosszabbítására.
Az erről szóló kormányrendelet október 31-ig ad lehetőséget, hogy a nehéz helyzetben lévő nyugdíjasok, a gyermeket nevelők vagy várók, a közszférában dolgozók, a munkanélküliek és a tartós jövedelemcsökkenést elszenvedettek jelezzék: továbbra is élni kívánnak a fizetési stop lehetőségével.
Kandrács Csaba elmondta: a hosszabbításról szóló nyilatkozat formanyomtatványa személyesen az ügyfél bankjának bármelyik fiókjában, internetbankon, a hitelintézet honlapján kitöltve, vagy akár elektronikusan aláírt e-mailben is elküldhető.
Postai vagy telefonos nyilatkozatra a jogszabály szerint nincs mód.
Mivel a hó vége hétvégére esik, a személyes nyilatkozattétel – néhány szombaton is nyitva tartó fővárosi bankfiók kivételével – a gyakorlatban csak október 29-ig lehetséges – mutatott rá Kandrács Csaba.
Egyelőre a vártnál kevesebben hosszabbították meg a törlesztési moratóriumot, bár az MNB szerint a lakossági ügyfelek mintegy 10 százaléka jövedelme, élethelyzete alapján a sérülékeny, a törlesztés szempontjából „kifeszített” körbe tartozik – mondta.
Hozzátette: korábbi hasonló példák is azt mutatják, hogy rengetegen az utolsó percre hagyják a jelentkezést. Nem érdemes azonban kivárni, hiszen így – főképp a személyes ügyfélfogadás során – az utolsó órákban az érintettek túlterhelhetik a bankfiókok kapacitását.
A jegybanki vezető arra is felhívta a figyelmet, hogy az okostelefonnal, internettel nem rendelkezőknek az MNB budapesti ügyfélszolgálata vagy a – minden megyeszékhelyen elérhető – Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodák segítenek igény esetén a hosszabbításról szóló dokumentum kitöltésében. Hangsúlyozta, hogy akinek van jövedelme, munkahelye, célszerű elhagynia a moratóriumot. Ha ők nem tesznek nyilatkozatot, a törlesztésük folytatódik.
Ez azért fontos, mert a moratórium – amely a járvány első hullámai idején az egyik leghatékonyabb válságkezelő eszköznek bizonyult – nem „tartozáselengedés”, hanem fizetési haladék. A hitelre a fizetési stop alatt is kamat rakódik. A jelzáloghitelesek mintegy felének legalább 10 százalékkal, a személyi kölcsönt felvettek felének 40 százalékkal nő meg az összes visszafizetendő tartozása, ha jövő júniusig – akár feleslegesen – a moratóriumban maradnak – világított rá a jegybank alelnöke.
Hozzátette: a bankok piaci fizetéskönnyítő programjaikkal – például futamidő-hosszabbítással, olcsóbb hitelre váltással, a törlesztés átmeneti felfüggesztésével, biztosítási vagy lakástakarék-megtakarítás beszámítása révén a tartozás csökkentésével – segítenek akkor is, ha valakinek az élethelyzete a törlesztés újbóli megkezdése után fordulna váratlanul kedvezőtlenné.
Az MNB 16 hitelintézetnél vizsgálja, hogy azok hogyan tájékoztatják a moratóriumból visszatérőket, és azok hiteleinek kezelésénél „pontról pontra” betartják-e a jogszabályi előírásokat. Jelentős problémát eddig nem találtak, de a témavizsgálatot folytatják – húzta alá Kandrács Csaba.
A jegybank idén júliusi, a bankoknak küldött vezetői körlevele megkönnyíti a fizetési stop alatt felgyűlt kamatok, költségek gyorsabb rendezését is. Az MNB elvárja, hogy a hitelintézetek ne számítsanak fel előtörlesztési vagy szerződésmódosítási díjat azoknak, akik egy összegben kifizetnék e tartozásukat, vagy magasabb havi törlesztést vállalnának, hogy az eredeti futamidő végére letudják teljes hiteltartozásukat – összegezte az MNB alelnöke.