Szeptemberben 48,9 milliárd forintot tett ki a hazai patikák vényköteles támogatott gyógyszerforgalma – írja a Világgazdaság a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatait elemző Hiflylabs Zrt. közlése alapján. Az elemzőcég vezetője azt mondta, hogy ősszel újabb felvásárlási hullám kezdődött.
Az előző hónaphoz mérve 6,8 százalékos, tavaly szeptemberhez viszonyítva pedig 2,9 százalékos volt a növekedés. Az utóbbi hónapokra átmenetileg megugró lakossági gyógyszerállomány volt jellemző a még márciusban tapasztalt, átlag feletti vásárlási volumen miatt, ami az ősz elejére lecsengett – írja a lap.
A szeptemberi hónap az elmúlt fél év legnagyobb forgalmát hozta a vényköteles támogatott piacon.
Ráadásul szokatlan módon az értékesített dobozok mennyisége nagyobb mértékben nőtt, mint a forgalmi érték: ez ugyanis az előző hónaphoz mérve 9,8 százalékkal ugrott meg, szemben a 6,8 százalékos árnövekedéssel. A magyarországi patikák összesen 16,8 millió darab támogatott vényköteles gyógyszert adtak el, ez 0,7 százalékkal kevesebb a tavaly szeptemberi értéknél.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az első őszi hónapban 2,7 százalékkal, a másodikban pedig 2,6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak a hazai patikákban. A NEAK-adatok alapján Virág Zsolt, a Hiflylabs Zrt. igazgatósági elnöke elmondta:
újabb felhalmozási ciklushoz értünk szeptemberben, a gyógyszereladások megugrásában pedig a koronavírus negyedik hullámától való félelem is szerepet játszhatott.
Az előző hónaphoz képest a legnagyobb mértékben Budapest vénykötelesgyógyszer-forgalma lódult meg (10,2 százalék), megelőzve Baranya (9 százalék), valamint Csongrád-Csanád megyét (8,3 százalék). Éves szinten minden megyében növekedést mértek, Zala kivételével, itt az 1,7 százalékos visszaesés hátterében a daganatellenes szerek eladásainak visszaesése áll. A lap szerint ez lokális trendnek tekinthető, viszont látható nyomot hagy, miután ez a kategória teszi ki a teljes gyógyszerforgalom több mint 17 százalékát.
A havi 6,8 százalékos növekedéshez a legnagyobb mértékben a daganatellenes szerek és a szisztémásfertőzés-ellenes gyógyszercsoport járult hozzá 1,06, illetve 1,03 százalékponttal. Az utóbbiak közé tartoznak az antibiotikumok, amelyek forgalma csaknem 70 százalékkal bővült augusztushoz képest az őszi influenzajárvány hatásaként.
(Borítókép: Gyógyszertár Budapesten 2020. március 17-én. Fotó: Bődey János / Index)