A geopolitikai konfliktus azonnal éreztette hatását a tőzsdepiacokon.
A háború hírére a forint azonnal gyengülni kezdett az euróval szemben: Vlagyimir Putyin hajnali 4-kor tett bejelentése előtt még 361,1 volt a kurzus, de reggel 6:30-kor már a 364,134-es szinten állt a magyar deviza. Mint ismert, az orosz elnök bejelentette, hogy demilitarizálja Ukrajnát, ami az ország megtámadását jelenti. Hajnalban Ukrajna-szerte orosz támadásokról számolnak be.
Az S&P 500 és a Nasdaq 100 határidős kereskedésen kívüli jegyzései körülbelül 2 százalékot estek reggel fél 7-ig. Az európai határidős ügyletek mintegy 3,5 százalékos zuhanásban voltak, az ázsiai-csendes-óceáni részvényindex pedig 2020 óta a legalacsonyabb szintre esett. A moszkvai tőzsdén leállt a rubel, a részvények és a határidős ügyletek kereskedése.
A nyersolaj az orosz energiaexportot fenyegető lehetséges kockázatok miatt emelkedett, a Brent hordónként 100 dollár fölé drágult. A biztonságosabb befektetésekbe való menekülés miatt a 10 éves amerikai kincstárjegy hozama 1,90 százalék alá esett. Az arany 2021 eleje óta a legmagasabb szintre emelkedett. A dollár és a jen megugrott, míg az euró és a nyersanyaghoz kötődő devizák visszaszorultak – írja a Bloomberg.
Az olajár további emelkedése tovább növeli az inflációs kockázatokat a világgazdaságban. Valamint az élelmiszerárak is elszabadulhatnak, miután Oroszország és Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabona-, kukorica- és napraforgóolaj-exportőrei. Ezek a termények már február elejéig 30-40 százalékkal drágábbak voltak, mint 2021-ben.
(Borítókép: Katonai járművek Donyeckben 2022. február 23-án. Fotó: Stringer / Anadolu Agency / Getty Images)