A Fitch leminősítette a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) adósbesorolását, míg az S&P az osztályzat kilátásán rontott – adta hírül a Magyar Távirati Iroda az NBB tőzsdei honlapján megjelent tájékoztatásra hivatkozva.
Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő intézet megerősítette a budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) hosszú távú beruházási hiteleinek besorolását A minősítéssel, a kilátásokat stabilról negatívra változtatta. A Fitch Ratings pedig A-ról BBB-re minősítette vissza a bank hosszú távú beruházási hiteleit negatív kilátással, a rövid távú eszközök minősítését pedig F1-ről F2-re.
Az NBB korábbi közleménye szerint Magyarország – mint az NBB fogadó országa – a bank egyik legaktívabb részvényese, amely a befizetett tőke alapján a második legnagyobb részesedéssel rendelkezik, valamint a bank beruházásainak egyik fő kedvezményezettje. Az NBB magyar hitelportfóliójának jelenlegi volumene közel 180 millió euró.
A bank 2021-re vonatkozó auditált IFRS pénzügyi kimutatásai szerint az utóbbi évek rekordjának számító, 7,9 millió eurós (2,78 milliárd forint) nettó nyereséget ért el, ami nyolc százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.
Az MTI-nek eljuttatott összefoglaló szerint a növekedés hátterében elsősorban az alaptevékenységekből származó bevétel emelkedése állt.
Az év végén a bank eszközállományának összértéke 1,8 milliárd euró volt, ez több mint tízszázalékos növekedés a 2020-ashoz képest.
Tavaly folytatódott az NBB tőkésítési programja: az év végén a pénzintézet befizetett tőkéje elérte a 424,8 millió eurót, több mint 12 százalékkal nőtt 2020 végéhez képest.
A tárgyidőszak alatt az NBB nettó hitelportfóliója több mint 16 százalékkal bővült, elérte az 1,2 milliárd eurót. Így a 2022-es év végére előirányzott stratégia egyik kulcsfontosságú mutatóját egy évvel a tervezett időpont előtt elérték.
Tavaly a hitelminősítők – az S&P Global, a Fitch Ratings és az Orosz Analitikai Hitelminősítő Ügynökség (ACRA) – megerősítették a bank nemzetközi fejlesztési intézmény státuszát, átlagos A hosszú távú minősítéssel.
Az 1970-ben alapított NBB részvényesei Bulgária, Kuba, Csehország, Magyarország, Mongólia, Románia, Oroszország, Szlovákia és Vietnám, de az ukrajnai háború miatt Románia, Csehország, Bulgária és Szlovákia jelezte, hogy kilép a bankból.