Index Vakbarát Hírportál

Szijjártó Péter: Vörös vonal a nukleáris energiát érintő szankció Magyarország számára

2022. április 7., csütörtök 10:38

Már nem Ukrajnán keresztül vonaton, hanem légi úton érkezik a nukleáris fűtőanyag Oroszországból Magyarországra. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint nem kell aggódni, Magyarország energiaellátása biztonságban van.

A szomszédban, Ukrajnában zajló háború kihívás elé állította az egész kontinenst, Magyarországot is, de Magyarország energiaellátása biztonságban van – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön, a NATO külügyminiszteri tanácsülésének második napján.

A miniszter leszögezte, hogy Magyarországnak kötelezettsége a magyar emberek biztonságának garantálása, és ebbe beletartozik az energiaellátás biztonsága is. Mint mondta, a magyar kormány mindent megtesz, hogy a Magyarországra irányuló energiahordozók, kőolaj, földgáz szállítása akadálytalan legyen, s ezért nem támogatnak olyan szankciókat, amelyek ezt akadályozzák.

Szijjártó Péter kiemelte a nukleáris energia fontosságát is. Mint mondta: a paksi atomerőmű a magyarországi villamosenergia-termelés 49,6 százalékát biztosítja és a magyarországi villamosenergia-felhasználás több mint egyharmadát adja.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy annak érdekében, hogy az atomerőmű működni tudjon, nukleáris fűtőanyagra van szükség. Ezt korábban Oroszországból, Ukrajnán keresztül, vasúton szállították. Most a háború miatt ez ellehetetlenült, ezért alternatív szállítási módot kellett találni. Most minden érintett hatóság engedélyével, légi úton, Belarusz–Lengyelország–Szlovákia útvonalon érkezett Pápára az első szállítmány szerdán délelőtt – közölte.

Szijjártó Péter kitért arra is, hogy most is tárgyalnak uniós szinten egy Oroszországot érintő újabb szankciós csomagról. A magyar kormány számára viszont „vörös vonal”, hogy a nukleáris energiához kapcsolódó minden tevékenységnek mentességet kell élveznie a szankciók alól – szögezte le a miniszter.

Felhívta a figyelmet továbbá, hogy manapság látszik a saját energiaellátási képesség jelentősége, amelyet Magyarország számára a paksi atomerőmű jelent, s így „kevésbé vagyunk kiszolgáltatva a világpiaci fejleményeknek”.

Rovatok