Az olasz kormányfő, Mario Draghi hétfőn Algériába látogat, hogy aláírja az új gázszállítási megállapodást, amellyel Olaszország csökkenteni tudja az orosz energiától való függőségét. A transzmediterrán gázvezeték – amely Algériából Tunézián keresztül Olaszországba szállít gázt – évi 33 milliárd köbméteres kapacitásának jelenleg csak kétharmadán működik, így Olaszországnak lehetősége van arra, hogy könnyen növelje Algériából érkező gázimportjának mennyiségét.
Olaszország évente körülbelül harmincmilliárd köbméter gázt vásárol Oroszországtól, ami teljes felhasználásuk negyven százaléka. Algéria pedig Olaszország második legnagyobb beszállítója: évente 21 milliárd köbmétert biztosít, amely az olaszok éves fogyasztásának körülbelül 31 százaléka – írta a Financial Times.
A transzmediterrán gázvezeték – amely Algériából Tunézián keresztül Olaszországba szállít gázt – évi 33 milliárd köbméteres kapacitásának jelenleg csak kétharmadán működik,
így Olaszországnak lehetősége van arra, hogy könnyen növelje Algériából érkező gázimportjának mennyiségét. A nagyobb volumenű szállítás technikailag egyik pillanatról a másikra lehetséges, ezért csak a szerződésben foglaltakon múlik, hogy mikortól kaphatják meg a nagyobb mennyiséget.
Mario Draghi olasz kormányfő az Ukrajna ellen indított orosz invázió kezdetétől fontosnak tartja, hogy Olaszország minél hamarabb diverzifikálja az energiaellátását, már csak azért is, mert Oroszországnak adott a lehetősége arra, hogy az EU-szankciókra az Európába irányuló gázszállítás megszüntetésével vágjon vissza.
Energiaellátásunk diverzifikálására attól függetlenül törekednünk kell, hogy az orosz gázszállítással a közeljövőben mi történik. Nem függhetünk ennyire egyetlen ország döntéseitől, mert ez a szabadságunkat veszélyezteti, nem csak a jólétünket
– mondta Draghi.
Előző héten Litvánia lett az első uniós ország, amely teljesen leállította az orosz gázszállítást, Észtország és Lettország pedig ideiglenesen tette ugyanezt.
Németország a nyilatkozatai alapján az év végére nem fog függeni az orosz olajtól, 2024 közepére pedig függetlenné válhat az orosz gáztól is. A németek a közelmúltban például hosszú távú megállapodást írtak alá Katarral a cseppfolyósított földgáz (LNG) szállításáról.
A Draghi által vezetett hétfői olasz delegációban Luigi Di Maio külügyminiszter és Roberto Cingolani környezetvédelmi miniszter, valamint az olasz Eni energiavállalat vezetője is helyet kapott. Utóbbi szoros kapcsolatban áll az algériai Sonatrach energiavállalattal.
Az olasz miniszterelnök szerint a megállapodás nemcsak az algériai gáz importmennyiségét növeli, hanem egy, Algériában a megújuló energiákba történő olasz beruházások növeléséről szóló megállapodást is tartalmazni fog, ez pedig segíthet a gázfogyasztás csökkentésében.
Di Maio az elmúlt időszakban több energiatermelő országot is megkeresett, Cingolani azon dolgozik, hogy a megújuló energiaforrások terjedését hogyan lehetne felgyorsítani.
(Borítókép: Gázvezetékek Algériában. Fotó: Adam Berry / Bloomberg / Getty Images)