A K&H nagyvállalati növekedési indexének idei első negyedévi felmérésében szereplő cégek kevésbé optimisták jövőjükkel kapcsolatban, ez pedig leginkább az inflációnak köszönhető – ismertette a K&H Bank a kutatás eredményét.
Az előző negyedév hatpontos csökkenése után újabb négy ponttal mérséklődött a hazai cégek egyéves várakozásait vizsgáló K&H nagyvállalati növekedési index. A mutató, amely mínusz száz és plusz száz közötti értéket vehet fel, jelenleg két ponton áll. A felmérés az ukrajnai konfliktus kezdetén, február 14. és 28. között adott válaszok alapján készült. Amennyiben nem rendeződik a helyzet Ukrajnában, akár tovább is mérséklődhet a mutató – tette hozzá összefoglalójában a K&H.
A vállalatok főként a makrogazdasági kilátásokat látják rosszabbnak, amelyek nyolc ponttal alacsonyabbak, mint a múlt év utolsó negyedévében, míg saját teljesítményükkel kapcsolatos várakozásaik mindössze két ponttal csökkentek. A következő egy évben a cégek 23 százaléka számol negatív változással az előző negyedév 12 százalékához képest, hároméves előrejelzéseikben ötről tíz százalékra nőtt a romlást váró vállalatok aránya.
Az előző negyedévhez képest kevésbé optimista kilátások hátterében főleg az infláció áll, miközben a forint gyengült az euróhoz képest, és általánosságban is nő a bizonytalanság. A következő fél évben a forint további gyengülését várja a cégek többsége, 63 százaléka. Az előző negyedév 26 százalékos értéke után most már a vállalatok harmada vallja, hogy az árfolyamváltozás rontja a helyzetét.
A cégek a bevételüket illetően infláció alatti növekedéssel kalkuláltak, várható profitjukban pedig stagnálásra számítanak. Az előző negyedév óta öt százalékpontos növekedéssel harminc százalékra emelkedett azok aránya, akik az adók és járulékok csökkenésével számolnak a következő egy évben. A következő egy évben saját helyzetének javulásával körülbelül minden harmadik vállalat számolt, romlásával pedig mindössze hét százalékuk. Ennek a pozitív várakozásnak megfelelően az előző negyedévhez hasonlóan továbbra is bővíteni készültek alkalmazottaik számát, 1,5 százalékkal több munkatársat terveztek foglalkoztatni a következő egy évben.
Az előző negyedévhez képest 21 százalékról 25 százalékra nőtt a fejlesztéseik értékének növekedésével számoló cégek aránya. Azonban az ukrajnai események fényében a cégek tervei azóta már némiképp megváltozhattak – jegyezte meg a K&H. A kutatás kétszáz, a kétmilliárd forint éves árbevételt meghaladó, nem állami tulajdonú cég döntéshozójának megkérdezésével történt.
(Borítókép: Shutterstock)