Mintegy 25 ezer tonna szén-dioxid kibocsátását előzi majd meg a Mol a 2023-tól üzembe helyezni tervezett új, 1600 tonna karbonsemleges zöld hidrogén előállítására képes gyártóegységével – adta hírül közleményében a társaság. A 22 millió eurós beruházás keretében az amerikai tulajdonú, a hidrogén üzemanyagcellás technológia első, kereskedelmi szempontból életképes piacát létrehozó Plug Power kulcsrakész zöld hidrogén megoldását építik majd be a Dunai Finomító rendszerébe. Ennek eredményeképp kiváltható lesz a ma használt földgázalapú technológia egy része, amely egyébként a Mol szén-dioxid-kibocsátásának egyhatodát adja jelenleg.
A 10 megawattos elektrolizáló egységgel megújuló forrásból származó elektromos áram segítségével vizet bontanak hidrogénre és oxigénre. Így a közlemény szerint nem képződik olyan melléktermék, amely káros hatást gyakorolna a környezetre: sőt, 1 tonna hidrogén előállításával 8-9 tonna tiszta oxigént is termel a berendezés, valamint csaknem 10 000 tonna földgáz felhasználását takarítja meg. A Plug berendezései – amelyek alkalmazásában közel 50 éves működési tapasztalattal rendelkeznek – moduláris, méretezhető, tiszta hidrogén előállítására optimalizált hidrogéngenerátorok.
A zöld hidrogén előállítása a cég szerint szervesen illeszkedik a Mol-csoport frissített, fenntarthatósági fókuszú, az Európai Zöld Megállapodással teljes összhangban álló Shape Tomorrow 2030+ stratégiájába, amely keretében a vállalat összesen egymilliárd dollárt fektet be az alacsony szén-dioxid-kibocsátású, körforgásos gazdaságba 2025-ig. A stratégia részeként a Mol 2030-ra 30 százalékkal csökkenti a működése karbonlábnyomát, és a beruházási ráfordítások 50 százalékát fenntartható projektekre fordítja. A Mol célja, hogy tevékenysége 2050-re karbonsemleges legyen.
(Borítókép: Stratégiai tárolók a Mol Nyrt. százhalombattai Dunai Finomítójában 2017. május 19-én. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)