Index Vakbarát Hírportál

Lázár Jánoséknál is indul szolgáltatófüggetlen 5G-tesztprojekt

2022. május 23., hétfő 15:50

A kecskeméti belvárosban és a mezőhegyesi ménesbirtokon indít mobilszolgáltató-független 5G-tesztprojekteket az AH NET Zrt. és a CETIN Hungary Zrt. – közölték a cégek.

Jelenleg vizsgálják, hogyan lehet különböző környezetben, sűrűn lakott belvárosban, illetve mezőgazdasági területeken gazdaságosan 5G-hálózatot kiépíteni és működtetni.

A két 5G kiscellás tesztprojekt megvalósítására a Digitális Jólét Nonprofit Kft. írt ki nyílt uniós közbeszerzési eljárást, ezt nyerte el a kritikus rendelkezésre állást igénylő távközlési szolgáltatásokat biztosító AH NET Zrt. és a független, integrált infrastruktúra-szolgáltató CETIN Hungary Zrt..

A kecskeméti belvárosban a közvilágítási infrastruktúrán – villanyoszlopokon, kandelábereken – építenek ki kiscellás tesztkörnyezetet.

Nagyszámú felhasználó és dinamikusan növekvő adatforgalom kiszolgálásához a mobilhálózati infrastruktúrákat fejleszteni kell majd, ezért a városokban több új, kisebb antennára, úgynevezett kiscellára lesz szükség – közölték a cégek az MTI-vel.

Ahhoz, hogy az 5G-szolgáltatás a sűrűn lakott területeken gazdaságilag is életképes legyen, illetve a környezeti terhelés szempontjait is figyelembe vegye, célszerű elkerülni, hogy minden szolgáltató saját beruházással fejlesszen infrastruktúrát – derül ki a közleményükből. A hálózatok optimalizálásában a projekt tapasztalatai segítenek majd.

Azt is vizsgálni fogják, milyen pozitív hatása lehet új típusú kandeláberek telepítésének, például E-töltő vagy városi kamerarendszer elhelyezésével.

A mezőhegyesi ménesbirtokon is lesz teszt

A mezőhegyesi projektben a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. területére telepítenek 5G-teszthálózatot. A ménesbirtok olyan digitális minta- és tangazdaságként működik, amely az agrárium innovatív technológiáit, az okos mezőgazdaság lehetőségeit alkalmazza és vizsgálja – áll a közleményben.

A projektek megvalósítását az AH NET koordinálja, kiemelt feladata az adatátvitelhez szükséges optikai hálózat biztosítása, a CETIN pedig a mobilhálózati 5G-infrastruktúrát építi ki.

(Borítókép: A Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. 2,6 milliárd forintos hazai fejlesztésből megvalósult robotizált szarvasmarhatelepe Mezőhegyes közelében 2020. október 29-én. Fotó: Rosta Tibor / MTI)

Rovatok