Hétfőn kezdődik Brüsszelben az uniós csúcs, amelynek egyik kiemelt témája az Oroszország elleni hatodik szankciós csomag. Az EU-tagországok Állandó Képviselők Bizottságának a jelentések szerint nem sikerült megállapodnia az olajembargót is érintő csomagról.
Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelbe utazik, ahol hétfőn és kedden tartják az Európai Tanács rendkívüli ülését, amelyen az állam- és kormányfők többek között az elhúzódó ukrajnai háborúról, az azzal járó súlyos gazdasági válságról, illetve az energiaellátás biztonságáról tárgyalnak – közölte korábban Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A Guardian jelentése szerint az EU képviselői jelenleg azon vitatkoznak, hogy enyhítsék-e az orosz olajimport tilalmát, hogy ezzel elnyerjék Orbán Viktor támogatását is. Emlékeztettek, hogy Magyarországnak az EU-s vezetők már két év halasztást ajánlottak az olajembargó bevezetésére, hogy legyen ideje átállítani a finomítókat, de a magyar vezetés szerint ezt valakinek finanszírozni kell.
A lap kiemelte, hogy az Európai Tanács rendkívüli ülését az EU Állandó Képviselők Bizottságának ülése előzte meg, amelyen nem sikerült megállapodni a hatodik szankciós csomagról.
Rikard Jozwiak, a Szabadság Rádió újságírója közösségi oldalán közölte:
Ma nem született megállapodás az EU képviselői között az Oroszország elleni hatodik szankciócsomagról. Holnap reggel újra üléseznek.
Az újságíró szerint nem csak az olajembargó kérdése miatt nem sikerült megegyezni.
Vannak olyanok is, akik nem értenek egyet azzal a javaslattal, hogy megtiltsák az orosz polgárok számára, hogy ingatlant vásároljanak az EU-ban
– írta bejegyzésében a tudósító.
Korábban az Európai Bizottság elnöke, Ursula Von der Leyen azt mondta, az Európai Unió vezetői a május 30–31-i csúcson valószínűleg nem fognak megegyezni az Oroszország elleni olajembargóról. Ezt az után mondta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette, a május végén megrendezendő csúcson nem tárgyal az orosz szankciókról.
A magyar kormány attól tart, hogy az orosz olaj betiltása pusztító csapást mérne a magyar gazdaságra. Ursula Von der Leyen szerint Orbán Viktor elmondta, 15–18 milliárd euróba kerülne az orosz olajtól való függés megszüntetése, beleértve a finomítók és a vezetékes infrastruktúra átalakítását. „Brüsszelben folynak a tárgyalások arról, hogyan reagáljunk Magyarország pénzigényére” – tette hozzá.
Az első és legfontosabb nehézségek azok a technikai nehézségek, amelyekről most tárgyalunk
– mondta Von der Leyen.
(Borítókép: ATTILA KISBENEDEK / AFP)