A kormány extraprofitadókról szóló rendelete kiemelten érinti a távközlési szektort. Az alacsony árbevételi küszöbhatár miatt az adó nagy terhet ró a kisebb cégekre és jelentős vágást ejthet a nagyobbak nyereségén is, továbbá könnyen előfordulhat, hogy a szolgáltatók jelentősebb díjemelésre kényszerülnek.
A távközlési szektorra kivetett különadó szabálya a nettó árbevételt teszi az adó alapjává, amiből csak minimális tételeket lehet levonni, a költségek nagy részét egyáltalán nem, az adót pedig sávosan kell megfizetni. Míg a távközlési adót eddig a telefonszolgáltatók fizették a hívások és az előfizetőszámok után, addig az új típusú különadót fizető vállalkozások köre szélesebb, mert kiterjed az internetszolgáltatókra is.
Nyilván az adó legfontosabb címzettjei a három nagy telefon- és internetszolgáltató.
Az egyik nagy szolgáltatónál tavaly majdnem 284 milliárd forint nettó árbevétel mellett 1,3 milliárd forint veszteség keletkezett – ennek ellenére komoly adókötelezettsége lehet a cégnek. Voltak természetesen nyereséges szolgáltatók is, egy másik például majdnem kétszázmilliárd árbevétel mellett ért el hőszmilliárd forint adózott eredményt, de még ebből is nagyot kell befizetni a különadó miatt.
Az egymilliárd és ötvenmilliárd forint közötti rész egy százalékát, az ötvenmilliárd és százmilliárd közötti rész három százalékát, a százmilliárdot meghaladó résznek pedig hét százalékát kell a vállaltoknak befizetniük.
A GKI jelentése szerint a telekommunikáció ugyan jövedelmező szektornak számít, ugyanakkor az árbevétel-arányos adózott eredmények listáján ez csak a tizenötödik helyre volt elég. A Niveus Consulting Group szakértője hangsúlyozza, hogy a rendelet viszonylag alacsonyan húzza meg az árbevételi küszöbhatárt: egymilliárd forint magas árbevétel ugyan, de távközlési szolgáltatásokkal általában nem kisvállalkozások foglalkoznak, így az adó nehéz terhet róhat a kisebb cégekre is és jelentős vágást ejthet a nagyobbak nyereségén.
Mivel az adó a nettó árbevételt érinti, könnyen elképzelhető, hogy a szolgáltatók, élve az általános szerződési feltételekben meghatározott jogukkal,
jelentősebb díjemelésre kényszerülnek.
A Niveus Consulting Group szinte biztosra veszi, hogy „a távközlési szolgáltatók általános szerződési feltételei sokszor lehetőséget adnak az egyoldalú áremelésre, ennek megfelelően – tekintettel az inflációra, az azt kísérő bérnövekedésre, valamint a különadókra – várhatóan jelentősebb áremelésre lehet készülni a szektorban”.
(Borítókép: Egy távközlési tornyon különböző magasságokban elhelyezett többféle, köztük 5G-képes mobilinternetet közvetítő antennák Kőbányán, a Maglódi útnál, egy magasfeszültségű távvezeték közelében. Fotó: Róka László / MTI)