Az Európai Bizottság jóváhagyta a PKN Orlennek a Lotos felvásárlását. A történethez a Mol a PKN Orlenen keresztül kapcsolódik. A tranzakció végeredménye az lesz, hogy a Molnak több töltőállomása lesz Lengyelországban, mint Magyarországon.
A két lengyel cég egyesülésére még a PKN és a Lotos részvényeseinek is rá kell bólintaniuk, de feltehetően ezzel az állami résztulajdon miatt nem lesz probléma. Ráadásul a lengyel kormánynak kifejezetten az a terve, hogy a két cég összeolvadjon. A PKN vezetése azzal számol, hogy az tranzakció várhatóan nyár végére lezárul.
A Mol úgy jön a képbe, hogy versenyjogi előírás, hogy egyetlen szereplő se válhasson túlságosan dominánssá egy piacon. Így nem lehetséges, hogy a PKN és a Lotos minden eszközét egybeolvasszák. Azért, hogy ez a helyzet ne álljon elő, eszközöket ad el a Molnak – írja a Világgazdaság. Így már a tranzakció megfelel az Európai Bizottság által támasztott versenypiaci feltételeknek.
A tranzakció lépéseit a Portfolio összegezte.
Ezzel a tranzakcióval a Mol máris átlépte a 2025-re kitűzött stratégiai célját, és tíz országban mintegy 2400 töltőállomásra bővíti hálózatát. Az eladási és a vételi tranzakciók zárása egyaránt a vételár nettó adósság és a működő tőke korrekciójával valósul meg – írja portál.
(Borítókép: A PKN Orlen SA olajfinomító lepárlóüzeme a lengyelországi Plockban 2020. július 17-én. Fotó: Bartek Sadowski / Bloomberg / Getty Images)