Index Vakbarát Hírportál

Lemondatná Parragh Lászlót a budapesti iparkamara

2022. augusztus 2., kedd 15:52

Egy felmérés szerint a vállalkozók egyetértenek azzal, hogy változtatni kellett az adónemen, azonban a kamara bírálja a kataszabályok átalakításának módját, és új javaslatokat intézett a kormány felé.

A budapesti katások kétharmada igazságosnak tartja a bújtatottan foglalkoztatottak kizárását a kedvezményes adónemből. Szerintük az ügyeskedőket ki is kellene tiltani azokból az iparágakból, ahol a legtöbb visszaélést észleli a NAV. A fővárosi katások többsége szerint ugyanúgy szükség lenne egyszerűsített adónemre a cégeknek számlázó vállalkozók esetében is – derül ki a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) felméréséből.

A több mint ötezer katást megszólító felmérés alapján az szűrhető le, hogy a katatörvény módosítása széles rétegek számára okoz gondot. A BKIK szerint a jelenlegi bizonytalan helyzet azért alakult ki, mert Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke félretájékoztatta és megtévesztette a kormányt, saját, folyamatosan változó ötleteit az MKIK álláspontjaként állította be, miközben e tevékenységével súlyosan megsértette az MKIK alapszabályát is. Éppen ezért 

a BKIK Parragh László lemondását követeli.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara szerint Parragh komoly károkat okozott a magyar vállalkozóknak azzal, hogy félretájékoztatta a kormányzatot.

Az MKIK elnöke szerint a katás adózók nagy része munkaviszonyt fed el a katázás mellett, és azt is mondta, hogy azok, akiket rosszul érint az új törvény, visszamehetnek a munkaerőpiacra.

Parragh László számára nem okozott meglepetést a nagy ellenkezés, számolt a tüntetésekkel, és szerinte a gazdaság soha nem lesz hófehér.

A BKIK elnöksége elfogadta az új katatörvény kiegészítésére kidolgozandó terveket, amelyek alapján szakértői részletes javaslatokkal álltak elő a kormány felé.

A BKIK javaslatai

A többségében magánszemélyeket kiszolgáló vállalkozások esetében:

Azoknak a katásoknak a helyzetére, akik továbbra is főleg cégeknek számláznának, és egyértelműen megállapítható, hogy nem bujtatott munkaviszony keretében történik a foglalkoztatásuk, a BKIK-nak négy megoldása lenne:

A BKIK kiemelte, hogy a katából kikerül több mint százezer mellékállású vállalkozó, aki főállású, illetve nappali diák vagy nyugdíjas jogviszony mellett keresetkiegészítésként dolgozik. Az ő esetükben – a nyugdíjasokat kivéve – reálisan évi három-négymillió forint az az összeg, amit főállás mellett meg tud keresni egy ilyen mikrovállalkozó.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara vezetői úgy látják, az átalányadó jó megoldás mindenkinek, érdemes megfontolni ezen adónem esetében az adminisztráció egyszerűsítését.

(Borítókép: Parragh László. Fotó: Koszticsák Szilárd /MTI)

Rovatok