A természeti katasztrófák mintegy 72 milliárd dolláros anyagi kárt okozhattak világszerte az első fél évben – derült ki a Swiss Re svájci biztosítótársaság kedden közzétett első becsléséből.
A vállalat közleményében a kifejezetten magas összegű károkat okozó katasztrófák között emelte ki az ausztráliai árvizeket, a februári viharokat Európában és a heves jégesőt Franciaországban.
2021 első fél évében a természeti katasztrófák ugyan nagyobb értékű, 91 milliárd dolláros gazdasági károkat okoztak, a Swiss Re kiemelte, hogy idén világszerte gyakoribbá váltak az egyre komolyabb károkat okozó úgynevezett másodlagos természeti katasztrófák, mint például az áradások és a viharok. Az elsődleges természeti katasztrófák közé sorolják a földrengéseket és a ciklonokat.
Martin Bertogg, a Swiss Re természeti katasztrófákkal foglalkozó részlegének vezetője elmondta: egyértelműnek tartja, hogy a szélsőséges időjárási jelenségek gyakoribbá válását a klímaváltozás okozza. Példaként hozta fel a korábban nem tapasztalt ausztráliai és dél-afrikai árvizeket. Kiemelte azt is, hogy a másodlagosnak nevezett és egyre komolyabb károkat okozó természeti katasztrófák bárhol előfordulhatnak, és a gyors városiasodás súlyosbíthatja a hatásaikat.
A biztosítótársaságokhoz 35 milliárd dollár értékben nyújtottak be számlát károsultak, ami 22 százalékkal elmarad a tízéves átlagtól. Ha az ipari katasztrófák okozta károkat is beleszámítjuk, akkor ez az összeg 38 milliárd dollár.
Jérome Jean Haegeli, a Swiss Re vezető közgazdásza a társaság közleményében arra mutatott rá, hogy a világgazdaságot fenyegető egyik legnagyobb kockázat az éghajlatváltozás. Ugyanakkor a természeti katasztrófák okozta anyagi károk mintegy 75 százalékát nem fedezik a biztosítások, emiatt szerinte döntő fontosságú lenne olyan rendszert kialakítani, amelyben jobban tudnák fedezni a klímaváltozás által előidézett gazdasági károkat – számolt be az MTI.
(Borítókép: Árvízben álló házak Sydney északnyugati külvárosában, Windsorban 2022. július 6-án. Fotó: MTI/EPA-AAP/Bianca De Marchi)