Washington azt fontolgatja, hogy exportkorlátozásokat vezet be kínai chipgyártókra. Szakértők szerint az USA célja az, hogy megállítsák a kínai félvezetőgyártó üzemek fejlődését. Ám ez a döntés jelentős veszélyekkel is járhat, hiszen komoly problémákat okozhat a globális ellátási láncokban.
A Reuters beszámolója szerint az amerikai kormány megtiltaná, hogy a chipgyártó óriások, mint például a dél-koreai Samsung Electronics és az SK Hynix, új eszközöket szállítsanak az általuk üzemeltetett kínai gyárakba. A lépés azért is lehet veszélyes, mert a két említett vállalat a globális NAND flash memóriachip-piac több mint felét uralja.
Kínai üzemeik pedig kulcsfontosságúak az olyan partnereik számára, mint az Apple vagy éppen a Google.
Egyébként a számítógépeken és telefonokon túl a chipeket például az elektromos járművekben is használják, így ha ez a szankció életbe lép, feltehetően begyűrűzne az autóiparba is – áll a 24.hu összefoglalójában. Nemzetközi szakértők úgy vélik, az esetleges újabb korlátozások visszalökhetik az elmúlt években elég zavarosan működő szektort.
Iparági szakemberek úgy fogalmaztak: az intézkedés fokozhatja az ellátási bizonytalanságot, ami végül árrobbanást idézne elő. Az Egyesült Államok kormánya által fontolgatott lépés csak egyik példája a Peking és Washington közötti, a technológiai szektort érintő fokozódó feszültségnek. Hiszen az amerikai kongresszus épp a múlt héten fogadta el a félvezetőgyártás amerikai támogatását célzó jogszabályát. Ennek értelmében a szövetségi támogatásban részesülő vállalatnak megtiltották – a támogatási időszak alatt –, hogy
A KÍNAI CHIPIPARBA FEKTESSEN BE.
A Tajvan miatti politikai feszültség pedig várhatóan még tovább élezheti az amúgy is feszült helyzetet a két ország között.
(Borítókép: Chris Ratcliffe / Bloomberg / Getty Images)