Index Vakbarát Hírportál

Félmilliárd dollár értékű rézkoncentrátum tűnt el Kínában

2022. augusztus 7., vasárnap 06:25

Kína Hebei tartománybeli szárazföldi raktárában 200 ezer tonnával kevesebb rézkoncentrátum található, mint amennyinek a nyilvántartás szerint lennie kellene. Ez azt jelenti, hogy a 300 ezer tonna finanszírozott mennyiségnek hiányzik a kétharmada.

Kínai cégek egy csoportja azt vizsgálja, hogy egy észak-kínai tárolóban miért csak az általuk finanszírozott rézkoncentrátum egyharmada áll rendelkezésre. Több mint egy tucat, többségében állami tulajdonú vállalat kereskedői gyűltek össze ezen a héten a kínai Qinhuangdao városában, mivel tudomást szereztek a készlethiányról, emiatt pedig aggályok merültek fel a hitelfelvevő pénzügyeivel kapcsolatban – írta meg a Bloomberg.

A csoport összesen 300 ezer tonna koncentrátumra tart igényt körülbelül 5 milliárd jüan (jelenlegi árfolyamon 287,7 milliárd forint) értékben, azonban csak 100 ezer tonna van a raktárban. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 490 millió dollár (jelenlegi árfolyamon 190,5 milliárd forint) a hiányzó mennyiség értéke.

A Hebei tartománybeli rézzel kapcsolatos botrány alig néhány hónappal azután robbant ki, hogy Dél-Kínában is ehhez hasonló ügyre derült fény. Ott egy egymilliárd dolláros hitellel finanszírozott alumíniumkészletből hiányzott meg nem határozott mennyiség. A nyersanyagok finanszírozását és a raktárakat Kínában egyre gyakrabban ellenőrzik, hiszen a nagyon változékony világpiaci árak miatt egyre nagyobb annak a kockázata, hogy a vállalatok átláthatatlan finanszírozási megállapodásokat kössenek.

A mostani eset középpontjában a Huludao Risun Trading Co. nevű cég áll. Ez egy közepes méretű kereskedő, évente 800 ezer és 1 millió tonna közötti mennyiségű rézkoncentrátumot importál, ezt pedig a kínai kohók között osztja szét. Ez a vállalat a finanszírozást jellemzően a nagyobb szerződő felek segítségével oldja meg, majd az ügylet lezárása után a hiteleket kamattal és díjakkal együtt visszafizeti.

Kockázatos üzlet

Az árutőzsdei kereskedőkre idén viharos időszak köszöntött. Ennek az az oka, hogy a bankok óvatosak lettek a nagy árfolyamesések – különösen a nikkel árfolyamának beszakadása – és az ukrajnai orosz invázió hatására létrejött óriási áringadozások miatt. Ez ösztönözte az alternatív finanszírozási megoldásokat, ami arról szól, hogy a kisebb, magántulajdonban lévő cégek a nagy állami kereskedők javára elzálogosítják az áruikat, hogy ezzel a működésükhöz szükséges finanszírozást megszerezzék.

Az út kockázattal van kikövezve, mivel a kínai gazdaság több évtizedes növekedési modellje a korábbiaknál ingatagabb lábakon áll. Egyes állami tulajdonú vállalatok, mint például Kína legnagyobb acélgyártói a készpénzállományuk megőrzése és a likviditási nehézségek elkerülése érdekében korlátozzák a gyártásuk volumenét, de még a harmadik felekkel történő kereskedelmet is.

A Mysteel tanácsadó cég szerdai közleménye szerint korlátozott lehet a Qinhuangdao városában észrevett rézhiány azonnali koncentrátumpiacra gyakorolt hatása. Azoknak a kínai olvasztóknak, akik az érintett kereskedőtől szerzik be a nyersanyagot, a meglévő készleteiket kell felhasználniuk, miközben a kereskedők más célállomásokra irányíthatják a qinhuangdaoi telephelyre érkező rakományokat.

(Borítókép: Egy rézfinomító és olvasztó üzem. Fotó: Dado Galdieri / Bloomberg / Getty Images)

Rovatok