Kedd reggel gyengülés volt jellemző a forintra a főbb devizákkal szemben: 0,1 százalékkal az euró és 0,2 százalékkal a dollár és a svájci frank ellenében. Később javult a helyzet, ám délután 1 órára ismét esett a forint, utána pedig stagnált.
Az inflációs adatok megjelenése után változni kezdett a helyzet, emelkedett a forint. A jegyzések a 394-es szint alatt is jártak – írja a Portfolio. Az inflációs jelentés szerint júliusban a fogyasztói árak átlagosan 13,7 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 2,3 százalékkal nőttek.
A napon belüli adatok szerint egy euró 393,4 forintig erősödött, majd pedig délután egy óra előtt 397,7 forintig gyengült, utána pedig stagnált.
A dollárral szemben délelőtt 9 és 11 óra között 385-ig erősödött a magyar fizetőeszköz, azonban egy óra körül már a reggeli nyitóárhoz képest is jelentős mértékben, 388,8 forintig gyengült.
Az inflációs gyorsjelentés közzététele előtt egyébként az elemzői várakozások optimistábbak voltak, mint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) prognózisa. Júniusban 11,7 százalékos éves áremelkedést mért a KSH, és a jegybank ennek nyomán már 16,5 százalékra várja a piac a decemberi árindexet. A lap azonban kiemeli, hogy továbbra is nagyon erős átárazódási folyamatok zajlanak a gazdaságban. Az adatok szerint pedig az MNB-nek tovább kell haladnia a monetáris szigorítás útján. A határidős kamatláb-megállapodások a következő három hónapra azt árazzák, hogy a rövid bankközi kamatok 13 százalék környékére fognak emelkedni, azaz az MNB a mostani 10,75 százalékos alapkamatot még érdemben fogja emelni. A Portfolio szerint alapvetően ezzel függhet össze az erősödés.
Az eurót a hétfő esti 394,27 forint után 394,57 forinton jegyezték kedden reggel, a dollár jegyzése 386,29 forintról 387,08 forintra, a svájci franké pedig 404,53 forintról 405,26 forintra ment fel.
A kedd reggeli árfolyamán a forint az augusztus eleji kezdéshez képest 2,3 százalékkal áll erősebben az euróval, 2,1 százalékkal erősebben a dollárral és 2,4 százalékkal erősebben a svájci frankkal szemben.
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)