A befektetési alapokban kezelt vagyon 2,9 százalékkal, 224 milliárd forinttal 7976 milliárd forintra nőtt július végére – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz).
A szövetség rámutatott: a pénzpiaci alapok vagyona több mint húszmilliárd forinttal, 75,5 milliárd forintra nőtt. A havi alapon mért 39,4 százalékos vagyonnövekedés messze a legnagyobb a kategóriák között. Az év első hét hónapjában a pénzpiaci alapok vagyona 148,3 százalékkal bővült.
A kötvényalapokhoz 78 milliárd forint friss tőke érkezett – döntő részben a rövid futamidejű alapokba –, amely magasan kiemelkedik a kategóriák között. A hozamok tovább segítették a vagyonnövekedést, így összesen 6,8 százalékkal, 1683,9 milliárd forintra nőtt a nettó eszközérték a kategóriánál júliusban.
A vegyes alapokból 1,4 milliárdnyi tőke távozott, ugyanakkor a hozamok kedvező alakulása révén a kategória vagyona 2,6 százalékkal, 1717,6 milliárd forintra nőtt a hónapban. A kategórián belül a kiegyensúlyozott vegyes alapokhoz jelentősebb friss tőke érkezett, amely megközelítette a 17 milliárd forintot – írja az MTI.
A részvényalapokból 11,4 milliárd forint tőke távozott, az árfolyammozgások azonban igen kedvezően alakultak, így összességében a részvényalapok vagyona 6,6 százalékkal, 761,8 milliárd forintra bővült. Az ingatlanalapokból 5,4 milliárd forintot vontak ki a befektetők, de miután a hozamok segítették a növekedést, a nettó eszközérték 0,5 százalékkal, 1762,3 milliárd forintra nőtt. A tőkevédett alapokhoz júliusban 0,3 milliárdnyi tőke érkezett, de miután a hozamok kedvezőtlenül alakultak, a vagyon 0,4 százalékkal, 33,8 milliárd forintra csökkent a legkisebb kategóriánál.
Az abszolút hozamú alapokba 2,3 milliárd forintnyi tőke érkezett, amely egy új alap számlájára írható. A hozamok is kedvezően alakultak, így 0,8 százalékkal, 918,3 milliárd forintra nőtt a kategória vagyona. A származtatott alapokból a hetedik hónapban 0,7 milliárdnyi tőke áramlott ki, ráadásul a hozamok sem alakultak kedvezően, így a kategória nettó eszközértéke 1,8 százalékkal, 57,0 milliárdra csökkent. Az árupiaci alapoktól 1,1 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok a kiáramlást kompenzálni tudták, így összességében a vagyon egy százalékkal, 79,3 milliárd forintra bővült.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapokból 8,8 milliárdnyi tőkét vontak ki. Miután a hozamok ezen nem tudtak javítani, a vagyon 1,3 százalékkal 885,9 milliárd forintra csökkent az év hetedik hónapjában. A Bamosznak 25 tagja van, amelyek összesen 11 170 milliárd forint vagyont kezelnek.