Index Vakbarát Hírportál

Két százalékkal nőtt az ingatlanok bérleti díja, mindenki kibukott a briteknél

2022. augusztus 17., szerda 21:03

Talán mondanunk sem kell, hogy a magyar albérleti piacon az utóbbi évtizedben tapasztalt áremelkedésekhez képest számunkra teljesen konszolidáltnak tűnik, hogy a londoni bérleti díjak az év elejétől júliusig 2,1 százalékkal emelkedtek. Ennek ellenére a Bloomberg ezt a 2,1 százalékos emelkedést olyan ralinak nevezi, melyet meglátásuk szerint az új ingatlanok hiánya fűt. Még egy adalék ehhez, hogy 2015 elejétől, azaz több mint 7,5 év alatt a londoni bérleti díjak összesített emelkedése alig haladta meg a 10 százalékot, ez évente 1,5 százaléknál is kevesebbre jön ki.

A londoni magánbérleti díjak az év elejétől júliusig 2,1 százalékkal nőttek. 2015 elejétől, azaz több mint 7,5 év alatt a londoni bérleti díjak összesített emelkedése alig haladta meg a 10 százalékot, ez évente 1,5 százaléknál is kevesebbre jön ki. Gondoljunk csak bele, hogy a magyar ingatlanpiaci folyamatok százalékait milyen jelzőkkel illetnék az angolok.

A bérleti díjak emelkedése a Bloomberg írása szerint tovább fokozza a londoni és a brit háztartások borús kilátásait, amelyek amúgy is az energiaszámlák emelkedésére készülnek. Az Egyesült Királyságban a júliusi infláció 10,1 százalék lett, ekkora értéket pedig már 40 éve nem mértek.

Egyes bérbeadók jelenleg ingatlanaik eladását fontolgatják. Ennek oka a jogszabályi változások, többek között a bérbeadók azon lehetőségének megszűnése, hogy rövid időn belül kilakoltathassák a bérlőket

– mondta Allan Fuller a Royal Institution of Chartered Surveyors felmérésében. 

Mivel a kisebb kínálat és a nagy kereslet aránya valószínűleg még egy ideig megmarad, nem feltételezzük, hogy a következő hónapokban a bérleti díjak átlaga jelentős mértékben csökkenhetne

– mondta Tonkinson, a Foxtons ügyvezető igazgatója.

(Borítókép: Nathan Stirk / Getty Images)

Rovatok