A brit statisztikai hivatal beszámolója szerint – lakhatási költségek nélkül – a fogyasztói árindex júliusban 10,1 százalékkal volt magasabb, mint a tavalyi azonos időszakában.
A tizenkét havi inflációs adatok júniusban 9,4 százalékos voltak Nagy-Britanniában. A brit statisztikai hivatal mérése szerint a júliusi tizenkét havi inflációs ütem a legmagasabb azóta, hogy az éves infláció havi rendszerességű mérését a jelenlegi módszertannal végzik – 1997 januárjától új számítási metódus van. A modellezéssel még korábbra visszaszámolt adatok alapján legutóbb
1982 januárjában volt a mostani adatoknál nagyobb az éves brit infláció.
Az elemzések szerint az emelkedő élelmiszerárak járultak hozzá a legnagyobb mértékben a havi növekedéshez. A Bloomberg szerint ez azt jelenti, hogy az inflációs nyomás az energetikai szektoron már túlterjedt.
„Az élelmiszerek árai jelentősen emelkedtek, különösen a pékáruké, a tejtermékeké, a húsé és a zöldségeké” – mondta Grant Fitzner, a brit statisztikai hivatal vezető közgazdásza, aki nyilatkozatát úgy folytatta, hogy „az egyéb alapvető cikkek is felpörgették az inflációt júliusban”.
A maginfláció – az energiát, az élelmiszert, az alkoholt és a dohányt nem veszi figyelembe – júliusban 6,2 százalék lett az egy évvel ezelőttihez képest. Mindkét inflációs adat meghaladta az elemzői várakozásokat.
A közgazdászok egyre pesszimistábbak az Egyesült Királysággal kapcsolatban, és a növekvő költségnyomás miatt a recesszió kockázatát már sokkal valószínűbbnek tartják. A brit statisztikai hivatal arra számít, hogy
a recesszió a negyedik negyedévben kezdődik, és 2024 elejéig tart.
A mostani számadatokból pedig az látszik, hogy egyre jobban közeleg egy megélhetési válság. A központi bank szerint az infláció még ebben az évben tovább fog gyorsulni, amikor a szabályozóhatóságok ismét engedélyezik az energiaszámlák emelkedését.