A New York Times szerint a magyar gazdaság problémái az infláció és a gyorsan leértékelődő forint. Szerintük Budapesten a rendszeresen zajló utcai tüntetések nem fenyegetik a kormányt, hiszen messze vannak még a választások.
„Négy egymást követő választást nyert meg. Az igazságszolgáltatást és a médiát a saját akarata szerint alakította. Átírta az alkotmányt, és a kis kelet-európai hátországot a republikánusok világítótornyává változtatta” – ezzel a felütéssel kezdi cikkét Magyarországról és Orbán Viktor miniszterelnökről a New York Times, az írást a Mandiner szúrta ki.
„Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek és a kormányának most olyan erőkkel kell szembesülnie, amelyek ellenállnak az ő kérlelhetetlen politikai akaratának: a gazdaság törvényeivel” – folytatja az amerikai lap. Az elemzésükből kiderül, hogy a következő hónapokban megszülethet a megállapodás Budapest és Brüsszel között az európai uniós pénzekről. Ám szerintük ezzel Magyarország nem jut ki a bajból, mert Orbán Viktor már előre elköltötte azt a pénzt.
A New York Times szerint a magyar gazdaság problémái az infláció és a gyorsan leértékelődő forint. Szerintük Budapesten a rendszeresen zajló utcai tüntetések nem fenyegetik a kormányt, hiszen csak 2026-ban lesznek választások.
„A magyar vezető szembesült a vágtató inflációval, a forint leértékelődésével, miután a kormány fenntarthatatlan módon kiköltekezett” – áll Andrew Higgins, a lap közép- és kelet-európai irodája vezetőjének összefoglalójában, aki úgy folytatta, hogy „az isten háta mögötti, kis kelet-európai országból a republikánus nacionalisták világítótornya, valamint a liberálisok túlméretezett mumusa lett”.
Majd még élesebbre váltja a hangnemet:
Az utcai tiltakozások nem végzetesek, de az Európai Unió leglármásabb bírálója és a nemzeti szuverenitás erőteljes védelmezője kényelmetlen helyzetbe került: levetett kalappal kell az »eurokraták« elé járulnia, hogy kolduljon.
A cikkben többek között még kitérnek Orbán Viktor tusványosi beszédére, szerintük ez valószínűleg nem emelte Magyarország esélyeit arra, hogy az Európai Uniótól megkapja az égetően szükséges pénzt. Majd a litániát úgy fejezik be, hogy mindezek ellenére Magyarország megkapja az Európai Uniótól a közel 15 milliárd eurós (6065 milliárd forintos) járványügyi segélyt és a további pénzeszközöket is a következő hónapokban.
(Borítókép: Orbán Viktor. Fotó: Askin Kiyagan / Anadolu Agency / Getty Images)