Hétfő reggel óta folyamatosan romlik a forint értéke: 13.22-kor már 409,6 forintot kértek egy euróért. A helyzet azóta valamelyest javult ugyan, de a nap elejéhez képest így is sokat romlott a magyar fizetőeszköz az euróval és a dollárral szemben is.
A hétfői nap elején még 404-405 forintba került egy euró, reggel azonban a magyar fizetőeszköz gyengülni kezdett, és délelőtt már 407-nél állt az euróárfolyam. Nem sokkal dél előtt még rövid időre visszaerősödött a forint, utána azonban megint zuhanni kezdett.
Az euróárfolyam – kora délutánig bezárólag – a napi mélypontot 409,65-nél érte el.
Azóta valamelyest javult a helyzet, és 14 óra környékén már 408 körül stabilizálódott az euróárfolyam.
Többé-kevésbé hasonló pályát futott be a magyar fizetőeszköz értéke a dollárral szemben is hétfőn, bár ott még nagyobb volt a romlás mértéke. A Tradingview adatai szerint hétfőn reggel 6 órakor 402,57 forintba került egy dollár, ezzel szemben 13.22-kor már 409,54-be került.
Vagyis a két nagy nemzetközi valuta egymáshoz mért értéke mostanra szinte ugyanazon a szinten mozog, miután az utóbbi napokban az euró gyengült a dollárhoz képest. Ami pedig a svájci frankot illeti, annak ára ma megközelítette a 428 forintos történelmi mélypontot.
Frissítés: Délután 3 óra után megint gyengülni kezdett a forint, és 15:39-kor rövid időre 410 fölé szaladt az árfolyam, de azt követően 409 környékére esett vissza.
Néhány nappal ezelőtt az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője vázolta az Indexnek, hogy pontosan milyen tényezők állnak a forint gyengülése mögött, és hogy meddig gyengülhet még a magyar fizetőeszköz.
Azóta a GKI Gazdaságkutató is kiadott egy előrejelzést, amely szerint a legrosszabb forgatókönyv esetén – vagyis akkor, ha nem érkeznek meg Magyarországra a helyreállítási alap uniós forrásai –, akár 430 forintba is kerülhet majd egy euró.
A napi.hu-nak az Equilor hétfőn nyilatkozott a forint mostani gyengüléséről, és azt mondták, hogy az uniós források kérdése mellett a Vodafone Magyarország felvásárlásáról szóló hétfő reggeli hír állhat amögött, hogy romlik a magyar fizetőeszköz értéke. „Emellett a földgáz árának további emelkedése is a forint ellen hat” – tették hozzá.
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)