Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 165,5 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket idén az első fél évben, ami 80 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – derült ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) első féléves statisztikai jelentéséből.
Az Agrárközgazdasági Intézet adatai szerint alkatrészekre a gazdák az első hat hónapban 42,5 milliárd forintot fordítottak, ami 22 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest.
A géppiacon belül az erőgépek a meghatározók 62 százalékos részesedéssel, míg a munkagépek és egyéb gépek a forgalmazás 38 százalékát tették ki. A teljes értékesítésen belül a traktorok 34, a gabonakombájnok 16 százalékos arányt képviseltek.
Az intézet szerint technológiai modernizáció zajlik a hazai mezőgazdaságban, a mezőgazdasági gépértékesítés alakulása évek óta dinamikus növekedést mutat. Tavaly a mezőgazdaságigép- és alkatrészforgalom átlépte a 300 milliárd forintot, ami rekordot jelentett.
A további fejlesztéseket a versenyképesség fenntartása, az élelmiszer- és élelmezésbiztonság egyre szigorúbb követelményei, valamint a környezeti, illetve klimatikus kihívások kényszerítik ki.
A beruházások megvalósítását az elérhető támogatások is segítik – írja az MTI. A mezőgazdasági géppiac bővülésében nagy szerepe van a precíziós gazdálkodásra átállást segítő pályázatnak; ennek megfelelően jelentősen nőtt a kereslet a precíziós gazdálkodás erőgépei, például a traktorok, kombájnok, permetezők iránt.
A gép- és alkatrészellátás területén egyaránt folyamatos bizonytalanság tapasztalható, ami nehezíti a beruházások tervezését és a fejlesztéseket. Az éven belüli többszöri gyártói áremelések és a szállítási határidők kiszámíthatatlansága okozza a legnagyobb problémát. A kiszámíthatatlanságot az ukrajnai helyzet tovább nehezíti, a beruházásoknál nagyon előre kell gondolkodni.
Az adatok gyűjtése teljes körű volt, a jelentés 170 mezőgép-forgalmazó és -gyártó eladási beszámolója alapján készült.