El lehet gondolkodni a belépésen az ERM 2-es árfolyamrendszerbe, de ez a kérdés nincs a kormány napirendjén – jelentette ki Varga Mihály pénzügyminiszter egy keddi háttérbeszélgetésen, ahol az idei és a jövő évi költségvetési kilátásokról is beszélt.
Varga Mihály pénzügyminiszter szerint az ország fejlettsége lehetővé tenné a belépést az ERM 2-es árfolyamrendszerbe, de jelenleg nincs szó az euró bevezetésének előkészítéséről. „El lehet gondolkodni a belépésen az ERM 2-es árfolyamrendszerbe, de ez a kérdés nincs a kormány napirendjén” – jelentette ki kérdésre reagálva Varga Mihály pénzügyminiszter egy keddi háttérbeszélgetésen a 24.hu beszámolója szerint.
A történet szempontjából fontos tudni, hogy az ERM 2-t az euróbevezetés előszobájának tekintik az eurózónában. A kormány eddig nem mutatott hajlandóságot az euróhoz szükséges technikai lépések megtételére. Beszámolók szerint a háttérbeszélgetés során Varga Mihály igyekezett hűteni a kedélyeket: nincs szó az euró bevezetésének előkészítéséről, viszont az ország gazdasági felzárkózása az uniós átlaghoz eljutott egy olyan szintre, ahol már fontolóra lehet venni az ERM 2-t.
A beszélgetés során többször is nyomatékosította, hogy nemhogy az euró bevezetésére, de az ERM 2-re vonatkozóan sincs kormányzati stratégia, és ő nem is tartja időszerűnek.
A pénzügyminiszter kifejtette: a csehek saját valutájukkal láthatóan jobban boldogulnak, mint a szlovákok az euróval.
Az Európai Közösség 1979 márciusában hozta létre az Európai Monetáris Rendszer részeként az ERM rendszert, hogy az euró bevezetésére való felkészülés jegyében csökkentse az árfolyam-ingadozásokat, és közelebb vigye a pénzügyi stabilitáshoz az uniós tagállamokat.
A pénzügyminiszter beszélt az idei és a jövő évi költségvetési kilátásokról is. Kiemelte, hogy a kormány tartani akarja a hiányterveket. Varga Mihály úgy számol, idén az extra gázbeszerzés nélkül számolt deficit a GDP 4,9 százaléka lehet – egyes kormányzati számítások szerint akár ennél alacsonyabb is. Jövőre is tartani akarják a nyáron elfogadott 3,5 százalékot.
A 2023-as büdzsé felülvizsgálatára decemberben kerül sor.
A felülvizsgálat kapcsán a miniszter az energiaköltséget látja a leginkább kiszámíthatatlannak, illetve kiemelte: a kormány azzal számol, hogy idén megszületik a megállapodás az uniós pénzekről, a pénz pedig jövő év első felében érkezhet meg.
Ahogy arról az Index korábban már beszámolt, most Varga Mihály is kiemelte: az ország finanszírozható belső adósságból, jól fogynak az intézményi és lakossági államkötvények, állampapírok. Nincs tehát szükség devizaforrás felhajtására a nemzetközi piacokon vagy a Nemzetközi Valutaalapnál (IMF).
(Borítókép: Trenka Attila / Index)