Az online társkereső oldalak a gyors, kényelmes pártalálás ígéretével csábítanak, azonban jó, ha tudjuk, a digitális térben sok az olyan csaló, aki romantikus kapcsolat látszatával igyekszik visszaélni az emberek bizalmával – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Kibervédelmi Intézet.
Sosem lehetünk teljesen biztosak az online térben abban, hogy kivel is beszélgetünk valójában, éppen ezért a Nemzeti Kibervédelmi Intézet csak alapos mérlegelést követően javasolja a kapcsolat elmélyítését, illetve a bensőségesebb témák megtárgyalását.
Az Európai Uniós Kiberbiztonsági Ügynökség idén ősszel is meghirdette az Európai Kiberbiztonsági Hónapot. Az októberi nemzetközi figyelemfelhívó kampány célja a kiberbiztonsági tudatosság növelése, valamint a kibertérben megjelenő fenyegetések széles körben történő megismertetése. A kezdeményezéshez az Index is csatlakozik, így ezen a héten mindennap egy cikket közlünk a témában.
Az intézet szerint célszerű ellenőrizni, hogy a chatpartner valóban az, akinek mondja magát. Ennek több módja is van:
Felhívják arra is a figyelmet, ha a partner túl rámenősen érdeklődik intim témákról az ismerkedés elején, és nem is tágít, amíg választ nem kap, akkor nagy valószínűséggel nem ránk, hanem a titkainkra kíváncsi.
A Nemzeti Kibervédelmi Intézet ismertette, hogy a netes csalók tipikus módszere, hogy a beszélgetéskor segítséget kérnek az áldozattól. Ez nem feltétlenül azonnal történik, lehet, hogy csak pár héttel a kezdeti kapcsolatfelvétel után. Szorult helyzetüket legtöbbször betegséggel, anyagi csőddel vagy egyéb extrém körülménnyel magyarázzák. Nem árt résen lenni, hiszen a legtöbb esetben ezek csak kitalációk, amelyeket azért alkalmaznak, hogy pénzt csaljanak ki az áldozatokból.
A szakértők azt tanácsolják, hogy idegeneknek sose küldjön senki pénzt, és javasolt kerülni a személyes, valamint banki adatok megosztását és intim fotók küldését. Kitérnek arra is, hogy a csalók célja, hogy valamilyen indokkal elkerüljék a személyes találkozást. A leggyakrabban arra hivatkoznak, hogy külföldön élnek, akkor is lehet ám gyanakodni, ha folyton elfoglaltságra hivatkozik az illető. Amennyiben mégis összejön egy találkozó, mindig tudjon róla egy ismerős.
(Borítókép: Index)