Lehetővé teszi a kormány a pályázat benyújtását azon vállalatok számára, amelyeknek félbeszakadt a jelentkezése az energiahatékonyságot növelő beruházások támogatására szolgáló gyármentő program keretében – jelentette be csütörtökön Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter a közösségi médiában jelentkezett be, ahol elmondta: Európa recesszió felé közelít az elhibázott brüsszeli szankciós politika miatt. Ennek következtében pedig a külügyminiszter szerint a magyar gazdaság is nagyon komoly kihívásokkal néz szembe, pedig a világjárványt nemcsak hogy át tudtuk vészelni, hanem a magyar gazdaság minden idők egyik legsikeresebb évét tudhatta magáénak a pandémia után.
Azonban ez a szankciós környezet rendkívüli kihívásokkal szembesíti a magyar gazdaságot is. Mi meg akarjuk őrizni azokat a korábbi célkitűzéseinket, amelyek közül talán a legfontosabb a teljes foglalkoztatottság volt
– fogalmazott a külügyminiszter, aki hozzátette, hogy a szankciós gazdasági környezet ezt is kihívások elé állítja, hiszen a vállatok számára egyre nagyobb kihívást jelent a megnövekedett, „szankciós energiaárak kifizetése”. A miniszter kiemelte: a szankciók „sajnos kudarcot vallottak”, az egekben vannak az alapanyag-, élelmiszer- és energiaárak.
Ezért a kormány már korábban úgy döntött, hogy gyármentő programot indít. „Amelynek keretében támogatást adunk azoknak a vállalatoknak, amelyek az energiahatékonyságukat növelni kívánják, illetőleg olyan megújuló energiaforrásokba fektetnek be, amik lehetővé teszik számukra, hogy függetlenítsék magukat a nagyrészt nemzetközi energiapiac abszolút szélsőséges árváltozásaitól” – fogalmazott a miniszter, aki kiemelte:
Látszik, hogy komoly igény volt erre a programra, hiszen a tegnapi napon reggel fél nyolckor megnyitottuk a jelentkezés lehetőségét, azonban húsz perc után ezt be is kellett zárni. Tekintettel arra, hogy 168 vállalat összesen kétszázmilliárd forint összegű igényt jelentett be összesen ötszázmilliárd forintnyi energiahatékonysági, illetve megújulóenergia-beruházáshoz.
E vállalatokon túl 214 vállat szintén megkezdte a regisztrációt, de az óriási igények miatt szerdán le kellett állítani. Így ez a 214 vállalat regisztrációja félbemaradt. Ezért „szerdán a kormány úgy döntött, hogy ennek a 214 vállalatnak szintén megadjuk a lehetőséget arra, hogy befejezzék a regisztrációjukat” egy második körös pályázatban.
Tehát ezek a cégek újra megkapják a lehetőséget arra, hogy részt vegyenek a gyármentő programban.
Szijjártó Péter arról számolt be, hogy az előzetes várakozásoknak megfelelően a legtöbb jelentkezés az élelmiszer- és fémiparból érkezett, illetve a járműgyártásból és a vegyiparból.
„Most négy hónap áll rendelkezésére a vállalatoknak, hogy a konkrét beruházásukat bemutatva a konkrét támogatási igényüket benyújtsák – közölte külügyminiszter, aki hozzátette: – A magunk részéről gyors döntési folyamatot tudok ígérni, hiszen jelen helyzetben minél korábban jön a támogatás, annál többet ér.”
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az október 22-i Kormányinfón jelentette be, hogy a kabinet három új programot indít a hazai cégek támogatása érdekében az energiakrízis közepette. Ezek egyike a gyármentő program.
Mint ahogy arról szerdán az Index is beszámolt, felfüggesztették a kormány által meghirdetett gyármentő programra történő regisztrációt a beérkezett regisztrációs űrlapok jelentős száma és forrásigénye miatt. Ez az üzenet fogadja jelenleg az érdeklődőket a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) honlapján.
A REGISZTRÁCIÓT 7.30-KOR NYITOTTÁK MEG, 7.48-KOR PEDIG LE IS ZÁRTÁK. MINDÖSSZE 18 PERC ALATT FOGYOTT EL A PROGRAMRA ELŐIRÁNYZOTT 150 MILLIÁRD FORINTOS KERET.
Tehát gyorsasági verseny bontakozott ki a támogatásért – a gyorsabbaknak jutott, a kevésbé gyorsak hoppon maradtak. Nem kizárt azonban, hogy további forrásokat szabadítanak fel a költségvetésben a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) égisze alá tartozó programra. Erre utalhat, hogy felhívják az érdeklődők figyelmét: kísérjék figyelemmel a HIPA honlapját a program folytatásáról.
A programban Budapesten harminc, vidéken pedig 45 százalékos intenzitással támogatják a versenyszféra energiahatékonysági fejlesztéseit. Azok pályázhatnak, akik legalább kétszázmillió forintos fejlesztésbe vágják a fejszéjüket, míg a támogatási plafonérték 6,2 milliárd forint.
(Borítókép: Szijjártó Péter. Fotó: Illyés Tibor / MTI)