Jelentős eltérések mutatkoztak területi lebontásban a magyarországi átlagkeresetek között Magyarországon. A NAV adatiból kiderül, mekkora volt az átlagkereset, és arra is fény derült, hogy még az sem mindegy fizetés szempontjából, hogy Budán vagy Pesten élünk.
Bruttó 354 ezer forint volt a magyarországi átlagkereset 2021-ben – derül ki a NAV adataiból, amelyet a GKI dolgozott fel – írja az infostart.hu. Nettóban ez 235 ezer forintot jelent.
Településtípusra lebontva a legmagasabb havi átlagos nettó kereset
volt tavaly átlagosan.
„Ahogy várható, a fővárosban a legmagasabbak a keresetek. Ennek több oka van, az egyik az, hogy itt összpontosul az adminisztratív központ, például a minisztériumok, ahol a fizetések átlag felett vannak, itt van egy csomó nagyvállalat központja, ahol szintén kimagaslók a menedzserfizetések, ez szintén jelentősen húzza a fővárosban élők fizetését” – mondta Molnár László, a GKI vezérigazgatója.
A legmagasabb és a legalacsonyabb keresettel rendelkező két település között csaknem hússzoros különbség mutatkozott az elmúlt évben. A rendkívüli szélsőség magyarázatául szolgál, hogy az egyik községben szinte csak közmunkás van, a másikban pedig egy nagyvállalat vezérigazgatója lakik.
Ebből kifolyólag
Mindkét település Borsodban található.
A megyék szempontjából Pest és Győr-Moson Sopron állt az élen havi 259 ezer, illetve 254 ezer forinttal, a sereghajtó pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés, Nógrád és Somogy megye volt havi 179 ezer és 196 ezer forint közötti átlagos jövedelemmel.
Magyarország 19 megyéjéből 14-ben voltak elmaradva az átlagostól a keresetek, de nemcsak a megyék között, hanem a fővárosi bontásban is jelentős különbség mutatkozik. Nem mindegy az átlagkereset szempontjából, hogy Budán vagy Pesten élünk.
2021-ben ugyanis a budaiak átlagosan 77 ezer forinttal vittek többet haza havonta a pesti oldalon lakóknál.
(Borítókép: Róka László / MTI)