Az Európai Bizottság nem fogadja el a nemzeti konzultáció eredményét, mert szerintük nem reprezentatív a minta.
Mint ismeretes, Magyarország az Európai Unióban elsőként kérdezte meg a polgárok véleményét a szankciókról egy nemzeti konzultáció keretében.
Ennek eredménye szerint a visszaküldők 97 százaléka elutasítja a brüsszeli szankciókat, amelyeket Oroszországra szabott ki a háború kirobbanását követően.
Ebben a nemzeti konzultációban a hivatalos adatok szerint a Magyarországon regisztrált 8,2 millió választópolgárából nagyjából 1,4 millióan vettek részt – az adatfelvétel október 14. és december 15. között zajlott. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója ezzel kapcsolatosan úgy fogalmazott, hogy
Brüsszelnek felül kell vizsgálnia szankciós politikáját, és új stratégiát kell találnia. Békére van szükségünk, nem pedig újabb szankciókra.
Az Európai Bizottság álláspontját a magyar konzultáció kapcsán Peter Stano, az EU külügyi szóvivője kommentálta az Euractivnak. A brüsszeli szóvivő szerint az Európai Bizottság megállapította, hogy „a megkérdezett polgárok nagyon alacsony részvételi arányban vesznek részt”. Majd Peter Stano kitért arra is, hogy „a tagállamok folyamatosan felülvizsgálják a szankciókat, és megvizsgálják, hogy reagálnunk kell-e Oroszország további eszkalációjára az Ukrajna elleni illegális agresszió és az ENSZ alapokmánya és a nemzetközi jog nyilvánvaló megsértése miatt”.
A nemzeti konzultációt érő, részvételre vonatkozó kritika azonban meglehetősen érdekes, hiszen az interneten számos olyan kutatás is elérhető, ahol hasonló narratíván a brüsszeli testület azt hangsúlyozza, hogy a megkérdezettek alapján döntöttek egy intézkedésről.
A Mandiner példának okáért észrevette a Fiatalok döntöttek című közvélemény-kutatást, amelyet a bizottság még 2021 nyarán készített. Ebben mindössze ötezer embert kérdeztek meg online formában – szemben a 1,4 millióval. A bizottság szóvivője arról nem beszélt, hogy Brüsszel a demokrácia utolsó védőbástyájaként mikor kérdezi meg a szankciókról az európai embereket, valamint arról sem, hogy vajon akkor is támogatják az európai polgárok a büntetőintézkedéseket, ha nekik kell kifizetniük.
(Borítókép: Koszticsák Szilárd / MTI)