A nehéz helyzetbe jutott Dunaferr iránt a brit–indiai acélipari vállalat, a Liberty Steel, valamint az ukrán Metinvest is érdeklődik. A Liberty Steel szándékai komolyak lehetnek, a vállalat vezetői a jövő héten Budapestre utaznak, ahol magyar kormánytisztviselőkkel tárgyalnak – tudta meg az Argus.
A Liberty Steel vezetői „do-or-die” tárgyalásokon vesznek részt magyar kormánytisztviselőkkel a jövő hét folyamán, közölte az ügyre rálátó forrás. Az Argus arról is értesült, hogy a Dunaferr tavaly nyáron leállított első nagyolvasztója helyrehozhatatlanul megsérült, és azt már nem is indítják újra.
Az üzemhez közel álló források arról számoltak be, hogy a másik kohót a következő hetekben újraindítják, bár a telephely dolgozóit arról nem informálták, honnan lesz hozzá nyersanyag.
A Magyar Közlöny 2023. évi 15. számában jelent meg az a törvénymódosítás, amely szerint veszteséggel is működhet egy cég, ha ezzel meg lehet őrizni a vagyonát. A jogszabály ugyan nem nevesíti a Dunaferrt, de minden bizonnyal a dunaújvárosi gyár helyzete miatt készült el a módosító javaslat. Az 521/2022. (XII. 13.) kormányrendelet alapján elrendelt felszámolási eljárások veszélyhelyzet ideje alatti részletszabályairól címet viselő rendelet a tavaly év végén bejelentett rendeletet egészíti ki.
„Ha az adós gazdasági tevékenységének folytatása az adós vagyona értékének megőrzése szempontjából feltételezhetően nagyobb előnnyel jár, mint a gazdasági tevékenységének befejezése, az ideiglenes vagyonfelügyelő, illetve a felszámoló az adós gazdasági tevékenységének felszámolás alatti tovább folytatását akkor is biztosíthatja, ha az adós gazdasági tevékenysége veszteséges” – olvasható a Magyar Közlönyben.
Orbán Viktor miniszterelnök tavaly év végén úgy fogalmazott, ennél zűrösebb ügyet még életében nem látott, de mindent megtesznek azért, hogy ami menthető, azt megmentsék.
A kormányfő szerdán a következőképp reflektált a helyzetre: „Brüsszelből hiába várunk segítséget, onnan csak szankciók jönnek. A kormány a következő hat hónapban kifizeti a Dunaferr dolgozóinak bérét. Megvédjük a munkahelyeket, megvédjük a magyar családokat!”
A dunaújvárosi acélmű helyzetéről és lehetséges jövőjéről vendégszerzőnk, Vona Gábor is véleménycikket írt korábban.
(Borítókép: Az ISD Dunaferr Zrt., a köztudatban a Dunai Vasmű – az 1950-es években létrehozott kohászati-gépészeti komplexum –főbejárata a Vasmű tér 1–3. szám alatt. Fotó: Faludi Imre / MTI)