Az Európai Központi Bank csütörtökön ígéretéhez híven 50 bázisponttal emelte meg az irányadó kamatot, figyelmen kívül hagyva a pénzpiaci káoszt és a befektetők kérését, hogy legalább a hangulat stabilizálódásáig vegyenek vissza a monetáris szigorból.
Az Európai Központi Bank (EKB) az eddig látott leggyorsabb ütemben emelte a kamatlábakat, hogy letörtje az inflációt. A globális piacokon a Silicon Valley Bank múlt heti összeomlása óta tapasztalható hullámvölgy azzal fenyegetett, hogy az utolsó pillanatban felborítja a korábbi terveket.
Az eurót használó 20 ország központi bankja gyakran ismételt iránymutatásával összhangban 3 százalékra, 2008 vége óta a legmagasabb szintre emelte a betéti kamatlábat.
Az EKB szakértői szerint az infláció
Csütörtök reggel, a piacokon napok óta tartó zavarok után a pénzügyi befektetők 50 százalékos esélyt láttak arra, hogy az EKB egy kisebb, 25 bázispontos lépést tesz.
Néhány piaci szereplő megkérdőjelezte, hogy Christine Lagarde jegybankelnök belevágna a szigorító lépésbe, tekintettel a bankszektort érő legutóbbi megrázkódtatásokra.
A Credit Suisse részvényei 30 százalékot zuhantak szerdán a napon belüli kereskedésben, és az egész bankszektor mintegy 7 százalékos mínuszban fejezte be a szerdai kereskedést.
A megnövekedett bizonytalansági szint megerősíti az adatokon nyugvó megközelítés fontosságát a Kormányzótanács irányadó kamatdöntéseiben
– hangsúlyozta az EKB.
Míg a rendszerszintű bankválságok általában mély recesszióba torkollnak, az euróövezet pénzügyi rendszere évek óta a legjobb állapotban van, a tőke, a likviditás és a nyereség mind egészséges szinten van – állapította meg a Reuters.
Egyes közgazdászok azzal is érveltek, hogy az EKB-nak rengeteg eszköze van a piaci stressz leküzdésére, így nem kellett a kamatlépést feláldozni a pénzügyi eszközök életben tartása miatt.
Ezt az EKB közleménye is megerősítette, amely megjegyezte, hogy a jegybank politikai eszköztára „teljes mértékben felkészült arra, hogy szükség esetén likviditási támogatást nyújtson az euróövezet pénzügyi rendszerének, és megőrizze a monetáris zökkenőmentes transzmisszióját”.
(Borítókép: Az Európai Központi Bank [EKB] székhelye 2005. június 13-án Frankfurtban. Fotó: Ralph Orlowski / Getty Images)