Közel három évtizedes történetének legjobb fél évét zárta a 2022–2023-as üzleti év első hat hónapjában a Magyarország piacvezető takarmánygyártó vállalatának számító UBM Csoport. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) egyetlen agráripari cége a 2022. július 1-től december 31-ig tartó időszakban 122,67 milliárd forintos árbevételt és 6 milliárd forint EBIDTA-t termelt.
2022 második fél évében három fő tényező nyomta rá bélyegét az UBM tevékenységére és általános piaci környezetére: az emelkedő kamatkörnyezet, a gáz és az elektromos áram árának emelkedése, valamint a világszerte erősödő infláció. Az UBM az elhúzódó pénzügyi és gazdasági nehézségek ellenére is kiemelkedően sikeres fél évet zárt, és történetében a legmagasabb 6 havi árbevételt és kamatfizetés, adózás és amortizáció előtti nyereséget (EBITDA) termelte.
A cégcsoport a 2022–2023-as üzleti év első felében, azaz tavaly december 31-ig bezárólag 122,67 milliárd forintos árbevételt könyvelt el, ami 33,8 százalékkal haladta meg az előző üzleti év azonos időszakában elért 91,71 milliárd forintos szintet. Ezzel párhuzamosan az EBITDA a tavaly december 31-ig tartó hat hónapban 158,6 százalékkal, 6 milliárd forintra bővült a bázisidőszakban teljesített 2,32 milliárdos szintről.
Az árbevétel mellett az eredményességi soron is erősödni tudott a vállalatcsoport: az UBM adózott eredménye a 2022–2023-as üzleti év első hat hónapjában – 48,8 százalékos növekedéssel – 1,89 milliárd forintra nőtt a 2021. december 31-ig tartó fél évben elért 1,27 milliárd forintról.
Az UBM két önálló működési szegmense a commodity nagykereskedelem (a búza, kukorica, árpa, olajos magvak, szójadara, szójabab és midproteinek klasszikus kereskedelmi tevékenysége) és a takarmánygyártás, illetve takarmányalapanyag-kereskedelem.
Az UBM folyamatosan törekszik gyártókapacitásának bővítésére. A cégcsoport 2022. október 24-én adta át új takarmánykeverő üzemét a szlovákiai Hernádcsányban. A 6,7 millió eurós, részben pályázati forrásból megvalósult beruházásnak köszönhetően tizedével, évi 840 ezer tonnára növekedett a csoport takarmánygyártási kapacitása.
E fejlesztésnek is köszönhetően tovább bővülhet az UBM exporttevékenysége is; a társaság jelenleg 15 országba – elsősorban Olaszországba, Romániába és Ausztriába – exportál termékeket, ebből származik árbevételének mintegy 46,5 százaléka.
A kapacitásnövelő beruházások mellett a cégcsoport stratégiájában kiemelt szerepet kap a technológiai színvonal folyamatos emelése, amelynek hátterét az évi több mint 300 millió forintból gazdálkodó kutatás-fejlesztési részlegének tevékenysége biztosítja.