A megszokottaktól eltérően idén május 22-ig, vagyis hétfőig tudja átnézni, elfogadni, módosítani és kiegészíteni a NAV által készített szja-bevallási tervezetet. Mutatjuk, mik azok a dolgok, amikre érdemes odafigyelnie.
Az szja a személyi jövedelemadó rövidítése. Ez a magánszemélyek jövedelmére kivetett adó, amit évente kell bevallani és befizetni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV). Főszabály szerint a magánszemély minden jövedelme adóköteles. Ettől eltérő rendelkezést csak törvény mondhat ki.
Az szja-t naptári évre kell megállapítani, a bevallást jellemzően a naptári évet követő év május 20-ig kell benyújtani, ám 2023-ban ez a nap hétvégére esne, így idén május 22-e a határidő.
A NAV a nyilvántartásában szereplő, a munkáltatói, kifizetői bevallások, adatszolgáltatások adatai alapján 2023-ban is elkészíti a magánszemélyek adóbevallási tervezetét, külön erre irányuló kérelem nélkül.
Az adóbevallási tervezet Központi Azonosítási Ügynökön (KAÜ) történő belépést követően 2023. március 15-től elektronikus formában elérhető a NAV honlapján.
Az eSZJA portálon a „Belépés”-re kattintva a rendszer az „AZONOSÍTÁSI SZOLGÁLTATÁSOK” oldalára irányítja át, ahol a KAÜ-azonosítás ügyfélkapu, e-személyi-igazolvány, telefonos azonosítás vagy arcképes azonosítás UTÁN lehet a bevallási tervezetet megtekinteni, módosítani, és nyilatkozni az 1+1 százalék felajánlásáról.
Fontos megjegyezni, hogy a magánszemélyek március 16-ig kérhették, hogy a NAV papíralapon küldje meg az adóbevallási tervezetet. A kérelem többféle módon juttatható el a NAV-hoz.
Az igénylés alapján adóbevallási tervezetét tértivevényes küldeményként 2023. április 30-ig kapja meg postán. 2023. március 16. után az adóbevallási tervezet kizárólag személyesen a NAV ügyfélszolgálatain kérhető és vehető át 2023. május 22-ig.
Még nem késő ügyfélkaput nyitni, így az adóbevallási tervezet a NAV honlapján elérhető eSZJA-portálon megtekinthető és szükség esetén módosítható.
Nagyrészt már az adóhivatal készíti el a bevallás tervezetét, amit csak jóvá kell hagyni, vagy módosítani, szükség esetén kiegészíteni.
AMENNYIBEN A MAGÁNSZEMÉLY A BEVALLÁSI HATÁRIDŐIG A TERVEZETET NEM MÓDOSÍTJA, NEM EGÉSZÍTI KI, AKKOR AZT A HIVATAL ELFOGADOTTNAK TEKINTI.
A magánszemélyeken túl egyébként az egyéni vállalkozóknak és a mezőgazdasági őstermelőknek is elkészíti a bevallási tervezetet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, nekik azonban mindenképpen ki kell egészíteniük a tervezetet.
Ebben a cikkünkben összeszedtük, hogy ki milyen és mekkora kedvezményekre jogosult, ezek hogyan vehetőek igénybe, milyen sorrendben lehet őket érvényesíteni és hogyan tud rendelkezni adója 1 százalékáról.