Összesen három biztos magyarázattal lehet alátámasztani azt, hogy miért csak az orosz GDP 3 százalékát költi Moszkva a mostani háborúra.
A tavaly februárban kirobbant orosz–ukrán konfliktus minden területen óriási károkat okozott: emberek ezrei haltak meg, és több milliárd dollár értékű infrastruktúra semmisült meg Ukrajnában. Ugyanakkor az Economist szerint ez mégis viszonylag csekély költséggel járt Oroszország számára. Putyin gazdasága sokkal jobban tartja magát, mint azt bárki várta, s a háború közvetlen költségei – amit humánerőforrásra és gépekre költ – meglepően alacsony.
Oroszország költségvetése meglehetősen homályos, és ez különösen igaz a katonai kiadásokra. Így fontos leszögezni, az itt bemutatott számok becslések: a lap elemzői igyekeztek megvizsgálni, hogy Oroszország mennyit költ Ukrajna lerohanására, de ez természeténél fogva pontatlan. Az alapján készült, hogy különböző szakértőkkel konzultáltak, illetve az orosz kormánynak orosz–ukrán háború előtti előrejelzését vették alapul, majd összevetették azzal, amit ténylegesen költ.
Ennek alapján az invázió költségei évi 67 milliárd dollárra, azaz a GDP 3 százalékára rúgnak.
Ez történelmi mércével mérve csekély összeg: a második világháború csúcspontján a Szovjetunió a GDP 61 százalékát költötte a háborús erőfeszítésekre. Amerika ugyanebben az időszakban körülbelül 50 százalékát költötte a hadseregére, illetve a koreai háborúban pedig a 4,2 százalékát.
Három pontban magyarázták meg, hogy Oroszország miért költ ilyen keveset: